Foto: unsplash/ Sai Kiran Anagani

Dovolenka je pre mnohých z nás najkrajšie obdobie z celého roka.

Kto by si ho nechcel zapamätať, napríklad vďaka drobnému suveníru? Nie je však suvenír ako suvenír. Väčšina turistov si domov vezme magnetku alebo kamienok z pláže, ako ale píše denník Metro, francúzski turisti sa rozhodli, že si domov vezmú 40 kilogramov piesku.

Biela pláž Chia

Francúzski turisti sa rozhodli, že dovolenku strávia v talianskej Sardínii. Aby mali na dovolenku spomienku, rozhodli sa, že naplnia piesok z pláže do 14 plastových fliaš. To však nebol dobrý nápad, išlo totiž o biely piesok z pláže Chia, ktorý je zakázané odnášať. Fľašky turisti naložili do auta a vydali sa s nimi späť do Francúzska. Objavila ich však kontrola počas toho, ako sa auto presúvalo na kompu.

Predaj piesku cez internet

Toto však nie je prvý prípad, niektorí turisti totiž piesok z pláže nielen ukradli, ale pokúsili sa ho predať prostredníctvom internetu. Za takýto skutok hrozí obvineným pokuta až do výšky 3 000 eur. Napríklad, v auguste minulého roka musel Talian žijúci v Británii zaplatiť pokutu vo výške takmer 1 100 eur za fľašu piesku, ktorý si vzal z pláže Gallura. Za krádež piesku z pláže Chia však môže turistom hroziť až 6 rokov za mrežami.

Chamtiví turisti

Environmentalista Pierluigi Cocco sa pre BBC vyjadril, že talianske pláže sú ohrozené aj bez nájazdov chamtivých turistov. Pláže s bielym pieskom a priezračnou modrou vodou sú totiž ohrozené eróziou a zvyšujúcou sa hladinou morí, ktorá je následkom klimatických zmien. Nanešťastie, magnetku si domov odnáša čoraz menej turistov a čoraz viac ich chce suvenír priamo z pláže.

Hrozí redukcia piesočnatých pláží

Našťastie, máloktorý turista je natoľko chamtivý, že by strávil čas nakladaním 40 kilogramov piesku z pláže do platových fliaš. Ak sa však čo i len 5 percent z milióna turistov ročne rozhodne, že si domov vezme piesok z pláže, znamená to vážnu hrozbu vo forme výrazného zredukovania piesočnatých pláží.

Pozor na zakázané suverníry

Piesok z talianskych pláží nie je to jediné, na čo by ste si mali dávať pozor. Ako píše portál Travel and Leisure, vyhnúť by ste sa mali snahe odniesť si z dovolenky akékoľvek divé zviera, rastliny, historické pamiatky, potraviny či alkohol. Vyhnúť by ste sa mali napríklad kubánskym cigarám, ale aj výrobkom z častí zvierat, ako sú pravé kožené výrobky či šperky vyrobené zo slonoviny.

metro, travelandleisure
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )