youtube.com

Alexandra Geletová / / Svet
Určite poznáte Tunel lásky nachádzajúci sa na Ukrajine. Ako vlastne vznikol? Ak ste si mysleli, že to bol počin veľkej lásky, ste na omyle.

Turistami vyhľadávaný, fotografmi milovaný a celým svetom obdivovaný. Áno, aj taký je hádam najznámejší tunel, Tunel lásky, ktorý sa nachádza u našich východných susedov, na Ukrajine a ktorému sa hlavne za posledné obdobie dostáva čoraz viac a viac pozornosti. Nad romantickým fotkami zamilovaných ľudí v tomto nádhernom prostredí sa nadchýnajú mnohí, no málo z nás vie, na čo sa tento tunel využíva alebo ako vlastne vznikol. Prvý pohľad môže klamať a preto, nech už si myslíte čokoľvek, veľký príbeh lásky za tým rozhodne nehľadajte.

Aby sme boli presní,  Tunel lásky sa nachádza medzi dedinami Klevan a Orzhiv v západnej Ukrajine na trati Kovel-Rivne, ktorá má zhruba sedem kilometrov. Práve v blízkosti dedinky Orzhiv sa trať delí na dve časti. Jedna vedie k dedine Klevan a naopak tá druhá k tajnej vojenskej základni, ktorá je ukrytá v lese ešte od čias studenej vojny. V tom čase boli stromy zámerne postavené pozdĺž trate, aby tak zakryli prepravu vojenského materiálu. V minulosti mal teda tento tunel hlavne vojenské opodstatnenie.

youtube.com

V dnešných dňoch, je o Tunel lásky, ktorého dĺžka je okolo troch až piatich kilometrov, postarané, aby vždy vyzeral nádherne a bol stále upravený. Samozrejme, dnes už to nie je kvôli vojenským účelom. Nechcené či vytŕčajúce konáre stromov sa upravujú hlavne kvôli priemyselným nákladným vlakom, ktoré tadiaľ premávajú. V obci Orzhiv sa totiž nachádza továreň na výrobu preglejok, a tak sú brezy z celej Ukrajiny dovážané do tejto továrne.

Hlavný dôvod využitia tunelu je preprava materiálu do miestnej továrne. Tým, že je tunel už pomerne známy, ľudia robia miestnym zamestnancom starosti, keďže sa vždy niekto potuluje po trati. Návštevníci musia byť preto obozretní a musia dávať pozor na vlaky, aby sa tak predišlo možnej katastrofe.

To, že tunel je skutočne známy, pomohlo aj inej veci. Celé toto miesto nie je nijako chránené či strážené a preto sa stalo, že továreň niekoľko stromov zrúbala. Dôsledkom toho bolo obrovské pobúrenie ľudí a od vtedy sa teda pracovnici továrne žiadneho stromu ani len nedotkli.

lwow.info

Krásne zelené prostredie a husté stromy však pôsobia na všetkých veľmi romantickým dojmom, a tak sa tento nevšedný tunel pre verejnosť stal tunelom lásky. Hoci sa za výstavbou tunelu neskrýva žiadny veľkolepý príbeh lásky, ktorý by ohúril či dojal celé generácie, tunel je aj napriek tomu často navštevovaný fotografmi a hlavne pármi z celého sveta.

Medzi ľuďmi sa už stihli rozšíriť chýry o tom, že ak si v tuneli budete niečo priať a láska k vášmu partnerovi je úprimná, tak sa vám to splní. Či je to pravda, o tom sa už musíte presvedčiť sami.

anderver.livejournal.com
anderver.livejournal.com

Pozri aj: 5 smrteľne jedovatých hadov na m² či rádioaktívna pustatina. 11 najnebezpečnejších turistických destinácií sveta, ktoré rozhodne nechcete navštíviť

interez.sk (Alexandra Geletová), amusingplanet.com
Komentovať (0)