india.com

Ktoré turistické destinácie sveta sú tie najnebezpečnejšie? Týchto 11 miest by ste si pre budúcu dovolenku vybrať nemali. Jedine, že ste skutoční dobrodruhovia.

Ste dobrodružné typy, ktoré by chceli počas svojej dovolenky zažiť to pravé napätie a dobrodružstvo? Potom ste na správnom mieste. Dnes vám predstavíme 11 najnebezpečnejších miest našej Zeme, o ktorých ste dodnes možno ani len nepočuli. Ktoré by ste sa odvážili navštíviť?

Death Valley (Dolina smrti), USA

Dolina smrti, Údolie smrti či Death Valley. Názvov je niekoľko no charakteristika jediná. Jedno z najnehostinnejších miest našej planéty. Death Valley nájdete v Kalifornii v USA. Ide o najnižšie položené, najsuchšie a najteplejšie miesto nielen USA, ale celej Severnej Ameriky. Okrem toho tu bola v roku 1913 nameraná najvyššia teplota na Zemi a to 56,7°C. Dodnes je tento údaj svetovým rekordom a žiadnemu miestu sa ho oficiálne prekonať nepodarilo. V Death Valley prežije človek bez dostatku tekutín maximálne 14 hodín.

pixabay.com

Púšť Danakil, Eritrea

Peklo na Zemi. Aj tak mnohí prezývajú púšť Danakil, ktorá sa nachádza v africkej Eritrei. Prečo Peklo na Zemi? Pre extrémne vysoké teploty, ktoré pravidelne prekračujú hranicu 50°C, početné aktívne sopky a gejzíry, ktoré vypúšťajú jedovaté a toxické výpary. Napriek tomu nehostinná púšť priťahuje množstvo dobrodružných turistov. Ak aj vy chcete vidieť úžasnú silu prírody, vedzte, že vstup do púšte na vlastnú päsť bez sprievodcu je prísne zakázaný. Už by ste sa z nej totiž nemuseli nikdy vrátiť.

pixabay.com

Mount Washington, USA

Ktorý vrchol sveta je podľa vás najnebezpečnejší? K2, Vinson Massif, Denali, Mount Everest či Anapurna. Tieto vrcholy do rebríčka najnebezpečnejších určite patria. V zozname však svieti aj Mount Washington, ktorý sa od ostatných poriadne líši. Jeho výška dosahuje „len“ 1917 m.n.m., no i tak ho zdolá len málokto. Problémom je totiž extrémne počasie, ktoré na vrchole hory vyčíňa. Mount Washington totiž drží svetový rekord pre najrýchlejší vietor na zemskom povrchu a to až 327 km/h. Extrémne silný vietor spolu s nízkymi teplotami a rýchlymi zmenami počasia sú pre človeka veľmi nebezpečné.

rei.com

Sinabung, Indonézia

Medzi najnebezpečnejšie miesta na Zemi aktuálne nepochybne patrí aj sopka Sinabung, ktorá sa nachádza na Indonézskom ostrove Sumatra. Sinabung bola dlhé roky pokojná. V roku 2010 sa však prebudila a takmer po 100 rokoch ohrozila všetkých obyvateľov v jej okolí. Evakuovaných muselo byť viac ako 10 000 ľudí. To však nebolo ani zďaleka posledné slovo indonézskej sopky. Ďalšie erupcie nastali v rokoch 2013, 2014, 2015 a 2016. Chceli by ste sa ísť na ňu tento rok pozrieť?

P_20170225_094045_HDR.jpg

Ilha da Queimada Grand, Brazília

Ak by ste toto miesto aj chceli navštíviť takmer určite sa vám to nepodarí. Museli by ste totiž obísť nariadenie brazílskych úradov, ktoré vstup na Ostrov hadov, ako sa toto miesto prezýva, prísne zakázali. Na ostrove totiž žije jeden z najnebezpečnejších hadov na svete (Bothrops). A nie je ich tu málo. Podľa dostupných údajov nájdete na jednom metri štvorcovom až 5 životunebezpečných plazov. Pri rozlohe ostrova 430 000 mje to teda také desivé množstvo jedovatých hadov, ktoré radšej ani nebudeme počítať.

momentocurioso.com.br

NP Madidi, Bolívia

Na prvý pohľad vyzerá národný park Madidi v Bolívii ako krásne pokojné miesto, v ktorom prekvitá život tradičného tropického pralesa. Pravdou však je, že národný park na hornom toku rieky Amazonka je jedným z najnebezpečnejších miest na celej planéte. Dôvodom sú rastliny a tropické parazity. Táto oblasť je totiž známa pre obrovské množstvo agresívnych a jedovatých rastlín, ktoré vám aj pri najmenšom otretí o kožu môžu spôsobiť vyrážky, závrate či horúčku. Navyše sa do každej otvorenej ranky na koži takmer okamžite dostávajú tropické parazity a baktérie, ktoré vám narobia poriadne problémy.

boliviateamo.blogspot.sk

Kikhpinych, Rusko

Aj Rusko má svoje Údolie smrti. Nachádza sa na úpätí stratovulkánu Kikhpinych na polostrove Kamčatka. Nachádza sa neďaleko slávneho Údolia gejzírov, ktoré patrí medzi najväčšie gejzírové polia na celej planéte. Údolie smrti na úpätí sopky Kikhpinych svoj názov nedostalo náhodou. Vysoká koncentrácia toxických plynov v tejto oblasti spôsobila, že tu nežije nikto a nič.

shpilenok.ru

Bikini, Marshallove ostrovy

Atol Bikini tvorí celkovo 36 ostrovov. Ak si myslíte že ide o plážový dovolenkový raj, potom sa veľmi mýlite. Bikini boli totiž dejiskom 23 jadrových testov, ktoré majú na svedomí Spojené štáty americké. Ostrovy boli premenené na nehostinnú rádioaktívnu pustatinu.

Bikini Atoll

Afarská panva, Etiópia

Poklesnutá panva vo východnej Afrike, ktorá sa rozkladá na území Etiópie, Eritrei a Džibutska. Okrem toho, že je táto oblasť známa pre významné archeologické a paleontologické nálezy, ktoré súvisia s počiatkom ľudstva, je taktiež považovaná za jedno z najnebezpečnejších miest na Zemi. Na vrchole sopky Erta Ale v Afarskej panve sa totiž nachádzajú dve lávové jazerá. Aktívna sopka je sprevádzaná pravidelnou seizmickou činnosťou, ktorá spôsobuje, že zem sa tu trasie takmer s každodennou pravidelnosťou.

Erta Ale shield volcano, Afar / Danakil Depression, Ethiopia

Jazero Natron, Tanzánia

Zaplávať si v jazere Natron znamená istú smrť. V dôsledku zvýšenej evaporácie (vyparovania – pozn. redakcie) v Tanzánskom jazere ostávajú vysoké množstvá rôznych solí a zlúčenín, akými je napríklad uhličitan sodný. Všetky tieto látky spôsobujú, že alkalita (zásaditosť – pozn. redakcie) jazera môže dosiahnuť pH vyššie ako 12. Pre porovnanie, takéto pH obsahuje čpavok alebo mydlo. Voda v tomto jazere ničí všetko živé a dokáže spáliť pokožku živočíchov, ktoré na takéto prostredie nie sú prispôsobené. Viac o záhadnom jazere Natron, kde sa zvieratá menia na kameň sa dozviete v našom staršom článku.

fstoppers.com

Krokodília farma, Thajsko

Medzi najnebezpečnejšie turistické atrakcie sveta jednoznačne patrila aj krokodília farma v Thajsku. Turisti tu mohli na provizórnom pravidle, ktoré sa na hladine držalo len vďaka niekoľkým plastovým sudom plaviť po vode plnej nebezpečných krokodílov. Okrem toho dostal každý turista udicu a niekoľko kusov hovädzieho mäsa, ktorými mohol zvieratá dráždiť a kŕmiť. Táto nebezpečná atrakcia bola nakoniec po dlhom čase zakázaná a krokodília farma bola zavretá. Fotografie nestabilného plavidla s turistami balancujúcimi na jeho okraji pobúrili verejnosť, ktorá naliehala na to, aby bola atrakcia zrušená.

india.com

Pozri aj: 15 neuveriteľne krásnych miest vôkol sveta, ktoré turisti ešte neobjavili

interez.sk (red.), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články