Lukáš Mužla / / Lokál
Cestovať sa dá aj za lacno. Niekedy nepotrebujete dokonca ani jedno euro. Títo chalani to zvládli a všetko na svojom tripe si zaplatili rožkami.

Sme traja chalani z rôznych kútov Slovenska. Študujeme na  rôznych výškach,  máme radi fotografovanie, video a samozrejme milujeme dobrodružstvá! Náš projekt Adventure Hunters začal ako priblíženie Slovenska vlastným ľudom. Prírodu, kultúru, zaujímavosti a hravým, vtipným spôsobom ju podať verejnosti.“ To, čo však z toho vzišlo naposledy, bol trojdňový trip cez 4 krajiny, počas ktorého chalani precestovali asi 1000 kilometrov. Koľko ich to mohlo stáť, pýtate sa? 24 rožkov a nejaké tie kaiserky. To bolo totiž ich platidlo na celej ceste. 

Ako vás napadla takáto šialená idea, že idete cestovať „za rožky“? 

Pred polrokom sme sa snažili dostať do súťaže RedBull Can You Make It Challenge, ale neúspešne. Ide v nej o to, že týždeň cestujete po Európe a vymieňate všetko za plechovky RB. Tak sme si povedali, že čo nám bráni v tom ísť aj tak? Mať za sebou veľkú spoločnosť a vymieňať plechovky je pre amatérov, tak sme našli najlacnejšiu a najdostupnejšiu vec, ktorá sa dá jesť – rožok – a vydali sa na cestu. Vnímame to ako symbol slobody práve tým, že rožok si môže dovoliť asi naozaj každý, a že sa dá cestovať v podstate zadarmo, ak chcete.

Pripravovali ste sa nejako na cestu? 

Keby povieme, že nie, klamali by sme. Pravda je taká, že sme sa pripravili na to, aby sme boli schopní našu cestu zaznamenať – technika na natáčanie, fotenie a zálohovanie počas cesty. Konkrétne situácie, ktoré môžu nastať na ceste, sme riešili tak, že sme ich neriešili. Proste sme si stanovili dátum a vyrazili v ústrety neznámemu. A to bolo to dobrodružstvo.

Kde všade ste sa dostali a ktoré miesta ste navštívili? 

Naším náhodne vybraným cieľom (viac vo videu) bolo Estónsko. Dali sme si naň (optimisticky) tri dni. Aby sme to dali za týždeň tam aj naspäť. Kam sme sa nakoniec dostali, sa dozviete v našich videách.

[youtube 8c-a_SFEP-E 720 410]

Koľko rožkov ste na svojej ceste minuli? 

Rožkov presne 24! Keďže v Poľsku sme rožky nenašli a museli sme ich zameniť za kaiserky naturalne, tzv. buľky, ktoré spĺňali našu podmienku najlacnejšieho jedla, ktoré sa dá kúpiť. A koľko bolo tých, to netušíme. Matematika nám nikdy nešla. No vieme však to, že sme sa zopárkrát otočili vymeniť poslednú, ktorá nám zostávala, za ďalších 24.

Takže ako platidlo vám slúžili jedine rožky? Neminuli ste jediné euro? 

Presne o to išlo. Nebrali sme to ako povinnosť, ale ako zábavu. Čiže sme stále zamieňali (už buľky) za všetko potrebné na našej ceste, a aj napriek tomu, že sme mali stan a spacáky, na našej ceste sme ich ani jedenkrát nepoužili. Buľky sme vymieňali dokonca aj za ubytovanie. Ale nebudeme klamať. Predposledný večer našej cesty sme trávili vo Varšave. Povedali sme si, že to chceme osláviť, že už nepotrebujeme nikomu nič dokazovať, a tú fľašu poľskej vodky na oslavu nášho počinu si proste kúpime. Opäť sa nám ju však podarilo vymeniť za rožky (buľky).
Tak ako správni Slováci sme si našou kreditkou kúpili ešte jednu… (smiech)

Koľko rožkov stojí napríklad doprava, nocľah, či jedlo? 

Uvedieme krátky príklad, ktorý vás bude zaujímať najviac.
1 rožok = 3 pivá

Ak ste dostatočne šikovní, tak: 6 rožkov = Škoda fabia combi (bez srandy – smiech) 

[youtube inC-APOkTSY 720 410]

Určite ste sa stretli s rôznymi názormi na celý tento nápad… Čo na to ľudia povedali, keď ste im ako platidlo za služby ponúkli rožky?

Ľudia reagovali rôzne, je to prirodzené a počítali sme s tým. Ale vždy nás radi podporili a napríklad sme raz vymenili jeden rožok za 100 zloty (okolo 23e). Môžeme tiež citovať poľských policajtov, ktorí nás kontrolovali na poľsko-litovských hraniciach. Neveriacky krútiac hlavou sa zmohli na jediné: „Slovaks…“

Zážitkov z tejto cesty je isto viac než dosť. Čo najvtipnejšie sa vám prihodilo? Odnášate si aj nejaké negatívne spomienky? 

Najvtipnejšie je to, že sa nám prihodila negatívna vec, keď sme vo vlaku domov zabudli jednu z našich zrkadloviek. Bola v brašni, okrem nej ešte dve pamäťové karty plné zážitkov a naša posledná nálepka Adventure Hunters. Obvolali sme všetky železničné spoločnosti, keďže vlak išiel z Varšavy až do Budapešti, ale bezvýsledne. Povedali sme si, že to bude asi karma. Po týždni a pol sa nám však ozval pán z Ostravy s tým, že po ceste na dovolenku našiel našu zrkadlovku a po návrate domov nás našiel na sociálnej sieti vďaka nálepke v brašni. A tu sa dostávame k tomu najvtipnejšiemu. Keď sme sa ho spýtali, že čo by chcel ako nálezné, jeho odpoveď bola jasná – rožok! Takže zrkadlovka sa našla a pán dostal okrem rožku aj naše tričko a fľašu borovičky.

Svoju cestu ste sa rozhodli ľuďom ukázať v celkovo troch videách. Čo tým sledujete? Chcete im tým posunúť nejaké svoje posolstvo? 

Keď chceš ušetriť za pivo, kúp si rožky! (smiech)
Ale nie, myslíme že to je jasné: Chceš ísť? Tak choď! Kľudne aj zadarmo či #ZAROZOK.
V našom okolí sa stretávame s rôznymi názormi, že môžeš cestovať len ak máš dostatok financií, zariadené ubytovanie mesiace dopredu a pod. No myslím, že náš názor už poznáte.

Čo plánujete ďalej? Chystáte nejakú ďalšiu cestu, na ktorej budete znovu platiť rožkami, alebo zmeníte platidlo na niečo iné?

Plánov je veľa, času menej. Plánujeme pokračovanie našej cesty za rožky. Ale takisto máme plné hlavy ďalších nápadov, na ktoré sa môžete tešiť. Stačí nás sledovať na našej oficiálnej stránke Adventure Hunters na Facebooku, YouTube či Instagrame.

interez.sk (Lukáš M.), foto: Adventure Hunters
0
Komentovať (0)