Reprofoto: Youtube

Mnohí z nás nie sú príliš nadšenými fanúšikmi behania.

Vždy sa nájde nejaký dôvod, prečo nebehať. V lete je príliš teplo, na jeseň veľa prší, inokedy je veľa práce a v zime je zase príliš chladno a nechceme predsa riskovať prechladnutie. To však neodradilo skupinku odvážnych bežcov, ktorí sa rozhodli bežať naprieč ľadovým kráľovstvom v Jakutsku, a to aj napriek mrazu, ktorý sa zahrýza až do kostí.

Beh v mrazivých podmienkach

Toto sú tie najmrazivejšie bežecké preteky na svete. 16 bežcov pozbieralo všetku odvahu a vydalo sa po zasneženej trase. Najmladší z bežcov má len 21 rokov a ten najstarší 71. Samozrejme, pretekom predchádzala poctivá príprava a tréning. Následne museli športovci precestovať 928 kilometrov, aby sa dopravili na jedno z najchladnejších miest na Zemi, do Ojmiakomu.

Mrazivé preteky sa odohrali 5. januára a bežci sa mohli rozhodnúť, či sa odhodlajú na beh na 5, 10, 20, 30 alebo 42 kilometrový maratón.

Človek sa prispôsobí všetkému

Keď bežci štartovali, teplota na teplomeroch ukazovala -52°C a kým športovci dobehli po značku označujúcu 39. kilometer trate, mierne sa „oteplilo“, a to na -48°C. Ruský bežecký šampión, Yegor Abramov sa v rozhovore vyjadril, že týmto chceli bežci ukázať, čoho všetkého je človek schopný. Ak chce, dokáže sa prispôsobiť aj tým najextrémnejším podmienkam a bežať napríklad aj v -45°C mrazoch.

Nechýbali ani diváci

Ďalšia z bežkýň, Sargylana Neustroyeva sa zas vyjadrila, že na preteky sa prišlo pozrieť množstvo divákov z rôznych kútov sveta. Turisti z Austrálie, Indie či z Japonska nevychádzali z údivu, že niečo také je vôbec možné. Bežkyňa dodáva, že toto bol prvý pokus, o rok sa však beh v extrémnych podmienkach chystá skupinka opäť zopakovať a s otvorenou náručou privítajú každého, kto by sa k nim chcel pridať.

Obdivuhodné výsledky

Už len samotný fakt, že sa bežci na tento maratón odhodlali, si zaslúži poklonu, no bežci aj v týchto podmienkach dokázali dosiahnuť skvelé výsledky. Napríklad, Anastasia Stepanova je matkou 8 detí, no v Ojmiakome dokázala bez problémov zabehnúť 25 kilometrov v priebehu štyroch hodín.

Svoju úctyhodnú formu predviedol aj 71 ročný bežec, veterán Yegor Permyakov, ktorý za dve a pol hodiny zvládol zabehnúť 15 kilometrov. Najďalej dobehol Ilya Pesterev, a to v čase 3 hodín a 53 minút. Najmladší bežec zas zvládol 10 kilometrov v čase hodina aj 8 minút.

Tak čo, ešte stále sa vám zdá, že je u nás na beh v zime príliš chladno?

siberiantimes
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy