Foto: Juan Pablo Escobar, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons/Profimedia

Narkobarón Pablo Escobar vlastnil niekoľko prepychových nehnuteľností. Niektoré po rozpade jeho impéria schátrali, iné sú centrom turizmu dodnes. Pozrite sa, ako vyzerajú v súčasnosti.

Kartel Pabla Escobara môžeme pokojne zaradiť medzi tie najväčšie, aké kedy na území Južnej Ameriky pôsobili. Podľa portálu Celebrity Net Worth bol kolumbijský „kokaínový kráľ“ najbohatším kriminálnikom v dejinách a jeho majetok sa odhadoval minimálne na 30 miliárd dolárov, pričom hrubé odhady hovoria dokonca o 100 miliardách, ak sa započíta aj všetka hotovosť, ktorú skrz na skrz krajinou Escobar zakopal do zeme.

Luxus a nehnuteľnosti

Escobar si rád užíval prepychový život plný luxusu, ku ktorému neodmysliteľne patria aj haciendy, dovolenkové sídla a ďalšie lukratívne nehnuteľnosti. Pablo nemal problém peniaze míňať prakticky na čokoľvek, pričom raz dokonca spálil približne 2 milióny dolárov, aby počas úteku pred políciou udržal seba a svoju rodinu v teple. Ako to však už býva, k rýchlym rozletom patrí aj strmý pád.

Začiatkom decembra 1993 Escobar pri prestrelke s políciou zomrel a medellínsky kartel sa takpovediac rozpadol. Spolu so smrťou narkobaróna začalo pustnúť aj jeho dedičstvo v podobe luxusných víl a letných sídel. Kým niektoré budovy a komplexy sa podarilo zachrániť, iné nepriaznivému osudu neunikli. V dnešnom článku sa pozrieme na najznámejšie nehnuteľnosti, ktoré obchodník s drogami počas svojho života nadobudol, a tiež na stav, v akom sa nachádzajú.

Hacienda Nápoles (Puerto Triunfo, Kolumbia)

Foto: XalD, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Pravdepodobne najznámejším sídlom, ktoré drogový lord vlastnil, je Hacienda Nápoles. Ako uvádza portál All That Is Interesting, haciendu Escobar kúpil v roku 1978 a okrem rozľahlého domu sa tu nachádzal sochársky park, niekoľko bazénov, letisko, zbierka starých a luxusných áut, či dokonca známa súkromná ZOO, ktorej prítomnosť pociťujú obyvatelia Kolumbie dodnes. Podľa Mashable sa v ZOO chovali zvieratá ako antilopy, slony, žirafy, exotické vtáctvo, pštrosy, a tiež hrochy.

Foto: Profimedia

Po Pablovej smrti sa vlastníkom obrovskej nehnuteľnosti aj napriek sporom s jeho rodinou stala tamojšia vláda, ktorá ale nemala prostriedky na to, aby dokázala tento kolos financovať. Problém spôsobujú predovšetkým hrochy, ktoré utiekli do voľnej prírody a premnožili sa.

Foto: Profimedia

Pre zvedavcov je dobrou správou to, že Hacienda Nápoles dodnes existuje a v prípade záujmu sa tam dokonca viete ísť pozrieť. Na obrovskom pozemku môžete zažiť exkluzívnu prehliadku „po stopách“ Escobara, ktorej cena začína na 273 dolároch (približne 250 eur), ale rodiny s deťmi poteší napríklad zábavný park s akvaparkom. Zaujímavosťou tiež je, že na obrovskom pozemku boli už neraz prichytení ľudia s lopatami či dokonca s bagrami, ktorí hľadali bájne Escobarove poklady.

La Casa Rosada (Miami, USA)

Foto: Profimedia

La Casa Rosada, alebo v preklade ružový dom, bola Escobarova americká nehnuteľnosť ležiaca v Miami Beach. Ako píše El Tiempo, lokalitu si narkobarón vybral, pretože mala krásny výhľad na more, išlo o ideálne miesto na stavbu móla a samotné Miami predstavovalo kľúčovú spojku v tranzite drog do USA. Podľa Forbes sa v dome nachádzali štyri spálne, šesť kúpeľní či bazén. Luxusné sídlo v roku 1987 zabavila DEA (protidrogový úrad) a odvtedy ho vlastnili niekoľkí majitelia.

Nový majiteľ na fotke z roku 2016. Foto: Profimedia

Prvé stránky všetkých amerických magazínov ružový dom zaplnil v roku 2016, keď ho dal nový majiteľ zbúrať a hovorilo sa o viacerých zámeroch. Popri vybudovaní novej nehnuteľnosti sa spomínal aj fakt, že zákutia honosného sídla môžu skrývať rôzne tajomstvá a poklady, pričom pri búraní sa skutočne našiel záhadný trezor, o ktorom sa dodnes vie len veľmi málo. Tak či onak, pôvodný dom legendárneho zločinca už budete hľadať márne.

La Manuela (Guatapé, Kolumbia)

Foto: Profimedia

Ďalšie veľmi známe sídlo Pabla Escobara nesie príznačný názov La Manuela a pomenované bolo po jeho dcére. Ako uvádza BBC, drogový lord si sídlo zaobstaral v čase najväčšieho vzostupu jeho impéria a priniesol do inak pokojnej dovolenkovej oblasti pri jazere Guatapé strach. Podľa viacerých zdrojov išlo o jedno z hlavných sídel obávaného kartelu, ktoré postihol rovnako temný osud, ako aj samotného Escobara.

Foto: Profimedia

V roku 1993, keď už Pablo úmorne utekal pred políciou, ktorú mal za pätami, mu La Manuelu vyplienila skupina Los Pepes. Zjednodušene išlo o povojenský útvar nepriateľov Pabla Escobara a počas spomínaného roku viedol s bossom medellínskeho kartelu vojnu. Nehnuteľnosť bola koncom 90. rokov zabavená kolumbijskou vládou a existuje dodnes, no v schátranom stave iba márne spomína na časy, kedy si jej niekdajší luxus užívali drogoví miliardári.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články