Ilustračná foto: TASR – František Iván

Áno, je to kapustnica.

Online sprievodca TasteAtlas pravidelne aktualizuje svoje rebríčky o najobľúbenejších, ale aj najmenej obľúbených jedlách. Jeden z nich sa venuje aj TOP polievkam v strednej Európe. A skvelou správou je, že na treťom mieste sa ocitlo jedlo, ktoré si s veľkou pravdepodobnosťou nájdete aj na štedrovečernom stole u vás doma. 

Na prvom mieste rebríčka najlepších polievok sa umiestnil tradičný poľský žurek, ktorý sa spája s Veľkou nocou. Ide o polievku s kyslou chuťou a nachádza sa v nej aj mäso a zelenina. Zdobí sa vajcom uvareným natvrdo.

Možno nikoho neprekvapí, že v jej závese sa ocitla obľúbená česká cesnačka. Cesnakovú polievku si vychutnávajú naši susedia napríklad pri prechladnutí a výborne chutí so strúhaným syrom navrchu.

Ilustračná foto: TASR – Roman Hanc

Kapustnica zabodovala na plnej čiare

A konečne sa dostávame k tretej priečke, ktorú obsadila naša obľúbená kapustnica. TasteAtlas ju opisuje ako výdatné zimné jedlo s bohatou chuťou, do ktorého sa pridávajú údeniny či sušené huby.

Pomaly sa nám blížia Vianoce a množstvo Slovákov si bude vychutnávať jej lahodnú chuť 24. decembra.

Zaujímavá je pre nás celá prvá desiatka najlepších stredoeurópskych polievok, pretože okrem týchto lahôdok sa v ňom nachádza napríklad aj maďarský guľáš či česká zelňačka, na ktorých si mnohí Slováci veľmi radi pochutia tiež.

Toto je TOP 10 polievok v strednej Európe:

  1. Žurek, Poľsko
  2. Cesnačka, Česko
  3. Kapustnica, Slovensko
  4. Guľáš, Maďarsko
  5. Húsleves (vývar), Maďarsko
  6. Kürbis Suppe (tekvicová polievka), Rakúsko
  7. Rosół, Poľsko
  8. Zelňačka, Česko
  9. Zupa borowikowa Poľsko
  10. Juha sa Štruklima, Chorvátsko
Uložiť článok

Najnovšie články