Foto: State Library of Queensland

Vrak lode našli v Írskom mori.

Príbeh nepotopiteľného Titanicu pozná pravdepodobne každý, no skutočnosť, že Titanic mal na šírom oceáne spojenca, ktorý mu posielal správy o ľadovcoch, nebola až taká známa. Teraz, po 104 rokoch, objavili jej vrak aj príbeh, pričom práve táto loď mohla zabrániť jednej z najväčších tragédií v histórii lodnej dopravy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Titanic sa na svoju prvú a zároveň poslednú oficiálnu plavbu vydal 10. apríla 1912, kedy pár minút po poludní opustil prístav v anglickom Southamptone. Cieľom plavby bol New York a viac ako 3 100 ľudí na palube si užívalo cestu parníkom, ktorý bol označovaný za nepotopiteľný.

SS Mesaba posielala varovanie pred ľadovcom

Tesne pred polnocou, 14. apríla, narazila vyše 270-metrová loď do ľadovca, ktorý spôsobil rozsiahlu trhlinu v trupe stroja a odsúdil ho na potopenie. Okrem lode Californian, ktorá sa nachádzala neďaleko, informovali Titanic o nebezpečnom výskyte ľadovcov aj ľudia z parníka SS Mesaba, uvádza portál IFL Science.

Foto: State Library of Queensland

Na vodách chladného oceánu sa v apríli 1912 plavila aj obchodná loď Mesaba, ktorá tiež prekračovala Atlantik. Z lode poslali odkaz priamo kapitánovi Titanicu, Edwardovi Smithovi. Správa im síce bola doručená, no nikdy neodpovedali a ani prijatie nepotvrdili. A ako je známe, varovanie nezabralo a v tú noc umrelo 1 500 ľudí.

Foto: Bangor University

Doteraz málo známy parník tak mohol odvrátiť katastrofu, pričom svoju úlohu si splnili podľa očakávania. Loď, o ktorej sa príliš nehovorilo, strávila v službe ešte šesť rokov, kým ju v roku 1918 nepotopilo torpédo vystrelené z nemeckej ponorky. Na viac ako 100 rokov sa tak SS Mesaba usadila na dne, pričom doterajšie snahy o jej objavenie boli márne, keďže len na území Írskeho mora je potopených asi 273 vrakov, dodáva web IFL Science.

Nový sonar pomohol identifikovať viac ako 100-ročný vrak

Vďaka výskumnému tímu a sonaru, ktorý použili odborníci z Bangor University vo Walese, však vrak Mesaby napokon našli. Pomohlo im výskumné plavidlo Prince Madog vyzbrojené najmodernejším viaclúčovým sonarom.

Foto: Bangor University

„Predtým sme sa museli potápať na niekoľkých miestach ročne, aby sme vizuálne identifikovali vraky. Jedinečné možnosti nového sonaru nám umožnili vyvinúť relatívne lacný prostriedok na skúmanie vrakov. Môžeme to prepojiť s historickými informáciami bez nákladnej fyzickej interakcie pri každom nálezisku,“ uviedol vo vyhlásení Dr. Innes McCartney, námorný archeológ a historik z Bangorskej univerzity.

Ide o „game-changer“ v morskej archeológii

McCartney dodal, že tento objav je rozhodne „game-changer“ v morskej archeológii. O technologickom progrese v podmorskom svete svedčí aj nedávna misia, počas ktorej odhalili doteraz najkrajšie a najjasnejšie zábery z vraku Titanicu, ktorý ostáva pod hladinou už viac ako 110 rokov.

Uložiť článok

Najnovšie články