Foto: MovieStillsDB

Je Night King skutočne mŕtvy?

V pondelok mohli fanúšikovia seriálu Game of Thrones sledovať jednu z doposiaľ najlepších, najdramatickejších a najzaujímavejších častí vôbec. Epizóda s názvom The Long Night skutočne priniesla „dlhú noc“, o ktorej sa v seriáli už pomerne dlhý čas hovorilo. Vo viac ako 75 minútovej časti seriálu sme boli svedkami obrovskej bitky o Winterfell, ktorú nakoniec vyhrali živí. Niektorí fanúšikovia však nesúhlasia a neveria, že Night King je skutočne po smrti.

Článok pokračuje pod videom ↓

V poradí tretia časť poslednej série seriálu Game of Thrones priniesla ohromujúcu bitku nielen o Winterfell a sever kráľovstva, ale v podstate o celú budúcnosť ľudstva vo fiktívnom svete seriálu. Už na začiatku nám tvorcovia, rýchlym koncom údajne neporaziteľnej dothrackej jazdy prezradili, že nič v tejto časti nie je isté a skončiť môže skutočne akokoľvek. Do posledných momentov to vyzeralo tak, že Winterfell a s ním aj všetkých sedem kráľovstiev to majú raz a navždy zrátané.

V závere epizódy totiž ľudia proti mŕtvym prehrávajú na „všetkých frontoch“. Padne aj Theon Greyjoy, ktorého úlohou bolo do poslednej chvíle chrániť Brana Starka pred obávaným Night Kingom. Night King sa teda konečne stretáva s Branom. Vymenia si pomerne dlhý, hlboký no tichý pohľad, ktorý môže znamenať úplne čokoľvek. Zrazu sa však objaví Arya Stark, skočí na kráľa mŕtvych, ktorý prvotný útok odrazí. Zdá sa, že zhasla aj posledná nádej, no Arya šikovným trikom, ktorý sme už v seriáli raz videli, nakoniec bodne Night Kinga dýkou z valyrijskej ocele do srdca a ten umiera. Spolu s ním aj drak a celá armáda mŕtvych.

Teória fanúšikov – všetko je inak

Smrť Night Kinga takmer okamžite vyvolala očakávané reakcie v podobe rôznych teórií fanúšikov seriálu. Mnoho z nich sa stretáva v názore, že Night King vlastne nezomrel. Dôvodom má byť fakt, že Night King je vlastne samotný Bran Stark. Fanúšikom sa jednoducho nezdá, že by hrozba v podobe kráľa mŕtvych, ktorá seriál živí napätím a drámou od úvodných častí, skončí v priebehu niekoľkých sekúnd, takýmto „banálnym“ spôsobom, ako nám to tvorcovia seriálu v pondelok ukázali.

Fanúšikom sa nezdá ani to, čo vlastne počas celej bitky o Winterfell Bran robil, keďže sa hneď v úvode dostal do svojho typického tranzového stavu a v podstate až do konca ostal bez slova i pohybu. Pohľad, ktorý Night King venoval Branovi (a opačne) mal byť pohľad prijatia svojho osudu. Night King mal podľa fanúšikov zabiť Brana Starka preto, že to vlastne chcel samotný Bran. Pretože Bran je vlastne Night King a ak kráľ mŕtvych zabije svoju ľudskú podobu, v podstate tým zvráti všetko, čo sa udialo. Bran teda chcel zabiť samého seba prostredníctvom Night Kinga, pretože musel.

Arya mu však plány skazila. Podľa fanúšikov však Night King vlastne mŕtvy nie je, pretože je stále nažive samotný Bran, ktorý je minulým (alebo budúcim?) kráľom mŕtvych. Mnoho fanúšikov verí, že sa táto dejová línia – súboj živých so svetom mŕtvych – do seriálu ešte v jeho závere nejakým spôsobom vráti.

Ale nie je to tak (zrejme)

Spolu s teóriami fanúšikov sa samozrejme takmer okamžite objavujú aj reakcie a argumenty, ktoré ich vo väčšine prípadov vyvracajú. Znovu existuje niekoľko dôvodov, ktoré teóriu vyvracajú. Ak sa pozrieme na seriál ako celok, potom sa už ukončenie dejovej línie s Night Kingom nejaví až také predčasné, aj keď je prekvapivo umiestnené do polovice finálovej série. O tom, že od mŕtvych už nehrozí žiadne ohrozenie svedčí aj scéna s Melisandrou, ktorá po splnení svojho osudu jednoducho vykročila v ústrety smrti. Zdá sa teda, že sa v posledných troch epizódach budeme musieť „uspokojiť“ s posledným problémom Westerosu, ktorý naznačuje aj samotný názov seriálu. Kto teda nakoniec hru o železný trón vyhrá?

LADBible
Uložiť článok

Najnovšie články