Lukáš Mužla / / Svet
Svet pred nami ukrýva mnohé tajomstvá. Tento zaujímavý ostrov neďaleko austrálskeho pobrežia vyzerá už na prvý pohľad naozaj tajomne.

To, čo pred svetom ukrýval po dobu takmer 80 rokov šokovalo celý svet. Aké tajomstvo odhalil nález na odľahlom pacifickom ostrove?

Ballova pyramída je neobývaný ostrovček vulkanického pôvodu, ktorý sa nachádza neďaleko austrálskeho pobrežia priamo v Tasmánskom mori. Je vysoký až 562 metrov no jeho rozloha je maličká. Považuje sa preto za najvyšší morský útes sveta. Jeho história siaha až 7 miliónov rokov dozadu, keď ako sopečný komín vystúpil spod morskej hladiny.

pacificpyramid.com
pacificpyramid.com

Ostrovček objavil v roku 1788 moreplavec Henry Lidgbird Ball, po ktorom je aj ostrov pomenovaný. V roku 1964 sa horolezci z austrálskeho Sydney po prvý raz rozhodli, že sopečný komín zdolajú. Po piatich dňoch sa však museli vrátiť, pretože im došlo jedlo aj voda. Prvý úspešný pokus o zdolanie ostrova prišiel však už o jeden rok neskôr. Od tejto chvíle bol ostrov obľúbeným cieľom horolezcov nielen z austrálskeho kontinentu.

uq.edu.au
uq.edu.au

Už od počas prvej horolezeckej expedície na vrchol Ballovej pyramídy boli na ostrove objavené živočíchy, ktoré tu nemali čo robiť… Jednalo sa o špeciálny druh pakobylky Dryococelus Australis, prehistorický endemit, ktorý sa však v minulosti vyskytoval jedine na ostrove lorda Howa. V roku 1918 však na ostrov lorda Howa dorazila obchodná britská loď, ktorá so sebou priniesla aj najväčšieho nepriateľa týchto pakobyliek. Išlo o potkany, ktoré sa z lode rozšírili na ostrov a ich potravou sa stali tieto prehistorické živočíchy. O pár rokov boli potkany rozšírené po celom ostrove a pakobylka Dryocecelus Australis bola vyhlásená za vyhynutý druh. Nádej sa objavila po prvej horolezeckej expedícii na neďalekej Ballovej pyramíde, kde horolezci našli mŕtve telá týchto živočíchov. Podobne to bolo aj na ďalších horolezeckých expedíciách. Prevrat nastal v roku 2001, keď dvaja austrálski vedci David Priddel a Nicholas Carlile oznámili svetu výbornú správu: pakobylka Dryococelus Australis nevyhynula!

bugswithoutborders.tv
bugswithoutborders.tv

Legendy o tejto pakobylke boli potvrdené. Ako sa však dostali z ostrova lorda Howa na Ballovu pyramídu ostane asi navždy záhadou. Tento hmyz je skutočne tak veľký ako sa o ňom v minulosti tvrdilo. Európania v minulom storočí tvrdili, že existujú jedince veľké ako ľudská dlaň. Pakobylka dorastá skutočne aj do veľkostí až 12 centimetrov a jedná sa o najťažší nelietajúci hmyz sveta. V časoch keď ich bolo na ostrove lorda Howa ešte neúrekom ich preto miestny rybári využívali ako návnadu. Pakobylky sú známe svojím obranným mechanizmom, keď dokážu dokonale imitovať drevené úlomky.

http://theconversation.com
theconversation.com

Dryocecelus australis je dnes najohrozenejším hmyzom sveta. Odhaduje sa, že na maličkej Ballovej pyramíde žije asi len 24 jedincov. Austrálske orgány pakobylky úpenlivo ochraňujú a momentálne sa snažia o rozšírenie ich populácie na Ballovej pyramíde a dúfajú, že sa im podarí ich rozšíriť aj do ich pôvodných domovov na ostrov lorda Howa.

0
Komentovať (0)