Foto: Twitter (bilalfarooqui)

Dnešná doba je občas na zaplakanie, no pred zbrklým činom si vždy treba dobre premyslieť dôsledky.

A na tie nemyslel bezpečnostný robot Knightscope K5. Vlastne ten úbožiak zanevrel na celý svet a hodil sa do fontány, kde ukončil svoje dni. A najhoršie je, že to spravil počas pracovnej doby. K5 bol zamestnaný v komunikačnej agentúre GMMB vo Washingtone. Tento typ robotov je vybavený kamerami, aby dokázali pokryť väčšiu oblasť v rámci toho, že sleduje bezpečnosť, ako keby boli niekde umiestnené len obyčajné kamery. Sú naprogramované, tak aby sa pohybovali svojvoľne, čo je asi dôvod, prečo skončil tento konkrétny K5 vo fontáne.

Na Twitteri sa objavilo niekoľko príspevkov ľudí, ktorým sa podarilo zdokumentovať (ne)hrdinskú smrť tohto fešáka. Ten ukončil svoj život v polohe, kedy jeho pomyslená tvár smerovala k dnu fontány. Na oficiálnej stránke spoločnosti, ktorá roboty zabezpečuje, sa dajú nájsť ich hlavné vlastnosti. Tie zahŕňajú forenzné schopnosti, ako napríklad zachytávanie poznávacích značiek a dokonca aj analýzu bezdrôtových signálov. Taktiež disponuje funkciou odhalenia držiteľa zbrane. Mnoho ľudí porovnáva K5 so slávnym R2-D2, ktorý sa stal v sérii Hviezdnych vojen počas sedemdesiatych rokov miláčikom miliónov ľudí.

Toto nie prvýkrát, kedy sa K5 dostal do problémov. V apríli sa podarilo opitému mužovi zraziť jeho kolegu na zem, čo zrejme nebola úplne hračka, keďže váži 135 kilogramov. Minulý rok jeho ďalší spolupracovník nechtiac zvalcoval 16-mesačné batoľa a potom bez akéhokoľvek závanu sebareflexie odišiel. To bol zrejme prvý prípad robotického úteku z miesta činu a budeme dúfať, že aj posledný. „Robot trafil môjho syna do hlavy, po čom spadol na zem. Nezastavil sa a pokračoval v obchôdzke,“ povedala mama dieťaťa, Tiffany Teng, pre miestne noviny.

Spoločnosť Knightscope na posledný incident zatiaľ nereagovala, takže nie je jasné koľko škôd voči sebe K5 napáchal a či sa dá ešte zachrániť. Nedávno svet varoval aj Elon Musk so svojím vyhlásením o tom, že umelá inteligencia by mohla pre ľudí predstavovať hrozbu. No na základe posledného prípadu sa zatiaľ nemáme čoho obávať. Práve preto, že tento konkrétny robot, namiesto toho aby sa začal mstiť či útočiť na ľudí, to skoncoval so sebou. Majte na pamäti, že vždy, aj počas tých najťažších chvíľ, sa nájde dôvod prečo žiť. Aj v prípade, že ste robot.

Pozri aj: Bude zásobovať 30- tisíc domácností. Muskova Tesla vybuduje najväčší batériový systém na svete

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)