Foto: Interez.sk

Kto sa bojí, nech nejde do lesa. No čo v prípade, ak sa bojíte vody? Nebojte sa, aj s tým sa vieme popasovať.

Aj vy smutne sedíte na brehu, zatiaľ čo sa vaši kamaráti čľapkajú vo vode? Možno sa aj vy hanbíte, že neviete plávať. Už len pri spomienke na „nežný“ plavecký výcvik, ktorý ste absolvovali na základnej škole, vás chytá triaška. Preto sa vyhovárate na všetko možné, len aby ste nemuseli vojsť do vody. No hlavu hore, naučiť sa plávať môže každý z nás!

Dnes si ukážeme krok za krokom, ako sa z neskúseného suchozemca môže stať skúsený plavec. Tento manuál vám ukáže, že to nie je žiadna veda. Tak poďme na to!

#1 Ako prekonať strach

pixabay.com

Strach je vždy desivý, keď sa naň dívame z diaľky. Keď sa mu však pozrieme rovno do očí, zistíme, že vôbec nie je taký zlý. Podobne to je aj s vodou. Pre začiatok bude úplne stačiť, keď si ľahnete do plytčiny. Nechajte sa obmývať vodou, vychutnávajte si ju. Ak ste s vodou už ako-tak zoznámení, skúste sa ponoriť. Áno, aj hlavu. Len dbajte na to, aby ste sa neponorili do vody hlbšej ako 1,5 metra. Nechcete predsa, aby vás hneď museli zachraňovať.

#2 Nepodceňujte techniku dýchania

Ak ste nad vodou, nadýchnite sa vždy ústami. Vydychujte nosom alebo ústami. Snažte sa však o pravidelný rytmus. Skôr si tak dokážete zachovať pokoj a nebude sa vás zmocňovať panika. Taktiež skúšajte zadržať dych. Nikdy neviete, kedy to budete potrebovať.

#3 Voda je relax

pixabay.com

S roztiahnutými končatinami si ľahnite na vodnú hladinu. Skúste sa uvoľniť. Keď ležíte na chrbte, pravidelne dýchajte a zatvorte oči. Skúste vnímať ten pocit, ktorý sa vo vás rodí. Uvidíte, že aj takto sa dá relaxovať.

#4 Naučte sa správne používať nohy

Pri tomto (nevyhnutnom) kroku asi budete musieť navštíviť plaváreň alebo si ho môžete nacvičovať aj v bazéne. Ideme si totižto cvičiť nohy. Správna technika je dôležitá. Ak sa niečo naučíme zle, tak to tak budeme robiť po celý život. Takže ak sa chcete naučiť správne plávať kraul, chyťte sa plávajúcej dosky alebo okraja bazéna. Ramená majte pevne vystreté a nohami pohybujte nahor a nadol. Celý pohyb by mal vychádzať z bedrových kĺbov. Priveľmi ich nekrčte a pokúste sa mať vystreté chodidlá.

Ak sa chcete naučiť plávať prsia (ľudovo štýl žabka), aj pre vás máme malú pomôcku. Tu sa nohy namakajú trošku viac. Nohy naširoko rozťahujte, pokrčte v kolenách a snažte sa imitovať tohto obľúbeného obojživelníka. Dôležité je odtláčať vodu. Stačí pár tréningov a určite aj vy dostanete ten správny ťah.

#5 A čo s rukami?

Veru, bez rúk by sa ťažko plávalo. Pri prsiach (ako prezrádza názov plaveckého štýlu), je základná poloha na prsiach. Keď robíme pohyb nohami, ruky vystreľujeme dopredu ako šíp. Potom nimi opisujeme poloblúk či srdiečko, pričom dbáme na to, aby sme zosúladili pohyb rúk a nôh. Aj to však chce svoj čas. Štýl prsia je vhodný najmä pre začiatočníkov. Môžete si ho pozrieť napríklad v tomto videu:

Kraul je však trošku náročnejšou technikou. Hlavná hnacia sila spočíva v rukách, ktoré sa pri pohybe striedajú. Počas záberu rúk sa súčasne vytáča aj trup. Taktiež táto technika vyžaduje správne dýchanie. Ak vám skôr pomôže obraz ako text, môžete si pozrieť nasledujúce video:

#6 Keď vo vode získate viac istoty

Naučili ste sa plávať? Udržíte sa už nad hladinou? Blahoželáme! Prekonali ste samých seba. A preto je načase vyskúšať niečo nové. Môžete ostať stáť v hlbšej vode a pokúsiť sa ju šliapať. Presne tak, ako keď vaša babka šliapala vo vedre kapustu. Je to zábava! Taktiež môžete vyskúšať nohami napodobniť pohyb pedálov. Fantázii sa medze nekladú, len nezabúdajte na vlastnú bezpečnosť!

#7 A čo tak plávanie pod vodou?

Podvodný svet je naozaj zaujímavý. Nenájdete v ňom vodníkov (škoda, však?), ale je v ňom čo objavovať. Najmä pri pobyte pri mori môžete preskúmaním podvodného sveta objaviť nové perspektívy. Ak sa teda učíte, ako správne plávať pod vodou, skúste sa ponoriť. Ruky vystreľte dopredu, ako keby ste chceli napodobniť šíp. Bradu tlačte smerom k hrudníku, avšak pozor, nemala by sa ho dotýkať. Rukami sa snažte napodobniť štýl pŕs, zatiaľ čo pre nohy je vhodnejšia technika kraul. Alebo sa snažte napodobniť delfína. Dôležité je pohnúť sa z miesta. Sami však zistíte, čo vám bude najlepšie vyhovovať. Pri plávaní pod vodou vám môžu výrazne pomôcť plutvy, pomocou ktorých sa budete oveľa rýchlejšie pohybovať dopredu.

#8 Bezpečnosť na prvom mieste

pixabay.com

Predpokladáme, že väčšina pripomienok ohľadom bezpečnosti vo vode vám bude zrejmá, no radšej si ich zhrnieme. Ak sa cítite zle, bolí vás hlava alebo brucho, nelezte do vody. Taktiež ak ste si vypili pohárik niečoho ostrejšieho. Pod vplyvom alkoholu neraz preceňujeme naše schopnosti. Nepotápajte sa pod mólom, taktiež neskáčte do vody, ktorá je plytká. Vaša hlava by to len veľmi ťažko znášala. A najmä nehrajte sa na odvážlivcov. Verte, že bezpečnostné pokyny nie sú písané len preto, aby sa porušovali.

#9 Malý bonus na záver

Ak vás na mori zastihne pobrežný morský prúd, nesnažte sa proti nemu bojovať. Len sa tak zbytočne unavíte. Radšej plávajte pozdĺž pobrežia, až kým prúd neodznie a vy sa budete môcť v bezpečí dostať na pobrežie. Ďalšie užitočné rady o pobrežných morských prúdoch sme vám spísali v našom staršom článku.

A rada na záber? Ak sa chcete naozaj naučiť plávať, vode sa nevyhnete. Nikto sa totiž nenaučil plávať iba pozeraním sa na inštruktážne video.

brigtside.me
Uložiť článok

Najnovšie články