Ak sa cez leto chystáte k moru, mali by ste vedieť toto. Môže vám to zachrániť život

Advertisements

Chystáte sa tento rok na dovolenku k moru? Predtým, ako vstúpite do vody, by ste však mali vedieť to, o čom budeme hovoriť v tomto článku. Kúpanie v mori prináša niekoľko rizík, no o tomto pomerne nebezpečnom vie len hŕstka ľudí. Najhoršie je, že toto nebezpečenstvo je najvyššie v blízkosti pláží, kde sa každoročne kúpu státisíce turistov. Tak teda čítajte pozorne.

Hlavným nebezpečenstvom pre turistov na plážach nie je pálivé slnko, vysoké vlny, ani útok žralokov (ten je viac ako zriedkavý). Najväčším strašiakom, o ktorom vie však len hŕstka turistov, sú nebezpečné pobrežné morské prúdy (rip currents), ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti pobreží. A práve tento jav stojí za najväčším počtom úmrtí utopením na dovolenkách. Ako sa mu vyvarovať a ako sa pred ním chrániť, sa dozviete v tomto článku.

pobrezny prud 1
brightside.me

Pobrežné prúdy sú veľmi nebezpečný prírodný jav. Dokážu utopiť aj profesionálneho plavca pokiaľ nevie, ako sa má v prípade ohrozenia zachovať. Ak sa totiž pokúsite prúdu vzdorovať, váš boj je vopred prehraný. Nepodarí sa vám prekonať silu pobrežných prúdov, unavíte sa, možno aj spanikárite a zachrániť vás bude veľmi ťažkou úlohou.

pobrezny prud 4
brightside.me

Pobrežné prúdy sú najnebezpečnejšie v plytkých vodách s miernym svahom a pieskovým podkladom, kde sa navyše nachádzajú aj menšie pieskové ostrovčeky, či kopy piesku pod vodnou hladinou. Pri odlive sa totiž veľké množstvo vody nedokáže vrátiť späť do otvoreného mora. V mieste, kde to ide veľmi rýchlo, rastie tlak vody a tá sa v týmito priechodmi valí rýchlosťou až 3 m/s smerom do otvoreného oceánu. Vznikajú obrovské morské pereje a tento „otvor“ vytvára akúsi morskú rieku, ktorá ohromnou rýchlosťou odnáša všetko preč.

Web
brightside.me
pobrezny prud 3
brightside.me

Takéto koridory môžu vznikať po celom pobreží pláže. Do mora je teda odnášané veľké množstvo vody, čo vyvoláva reakciu v takej podobe, že sa aj smerom na pláž valí čoraz viac vody v podobe vĺn a vytvárajú silný spätný tok. V extrémnych prípadoch môže mať jeden koridor šírku až 50 metrov, 200-400 metrov na dĺžku a voda sa v ňom pohybuje rýchlosťou 15km/h. Uniknúť z takéhoto obrovského prúdu by sa zrejme nepodarilo nikomu…

pobrezny prud 6
brightside.me

Pokračovanie na ďalšej strane…Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements