Foto: facebook.com (Piechautomotive)

V priebehu týždňa sa toho vo svete vedy a techniky udeje skutočne mnoho.

Keďže nie každý má čas a dokáže zachytiť všetko to naj, čo sa v priebehu týždňa vo svete technológii udeje, prinášame vám prehľad udalostí a noviniek, o ktorých by ste mali vedieť. 

Prvá elektrodiaľnica

Prvá nemecká elektro diaľnica, známa ako eHighway, je už otvorená neďaleko Frankfurtu. CNN uvádza, že diaľnica zatiaľ existuje len na 10 kilometrovom úseku. Funguje pritom jednoducho. Kamióny sa tu môžu napojiť na trolejové vedenie a tým pádom nemusia na elektrifikovanom úseku svoje využívať dieslové motory.

Foto: Scania CV AB

Cieľom takejto diaľnice je pochopiteľne zredukovať využitie spaľovacích motorov, a tak znížiť emisie. Pre kamionistov je to však tiež výhodná ponuka, keďže týmto spôsobom ušetria na palive.

Lenovo ukázalo svoj skladací notebook s ohybným displejom

Zdá sa, že technologické spoločnosti momentálne chcú staviť na skladací displej. Kým mnohé sa zameriavajú hlavne na mobily, Lenovo ukázalo svoj prototyp skladacieho displeja na notebooku. Novinka ale ešte nie je vo finálnej fáze a na dátum oficiálneho predstavenia či cenu, si ešte budeme musieť počkať.

Elon Musk ukázal satelity, ktoré majú priniesť internet pre celý svet

Elon Musk a jeho spoločnosť Space X plánujú svetu poskytovať internet pomocou satelitov na obežnej dráhe. Tých by malo byť v prvotnej fáze až 1584 a pohybovať by sa mali vo výške 550 kilometrov. Elon Musk teraz zverejnil fotografie prvých satelitov, ktoré by už tento týždeň mala vyniesť do vesmíru raketa Falcon 9.

WhatsApp má závažnú chybu. Aktualizujte si ho

Populárna aplikácia na komunikáciu obsahuje veľkú chybu. Útočníci ju využili a to tak, že používateľovi cez aplikáciu zavolajú, pričom ten hovor nemusí ani prijať a jeho zariadenie je už infikované spywarerom. WhatsApp však už vydal aktualizáciu, ktorá tento problém odstráni. Preto vám odporúčame, ak ste to ešte neurobili, aplikáciu si čo najskôr aktualizovať.

Foto: MaxPixel

Na ISS prišiel fotobioreaktor ktorý produkuje kyslík a jedlo

Astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici začnú testovať inovatívny bioreaktor. V ňom sa nachádzajú riasy, ktoré by dokázali produkovať kyslík z oxidu uhličitého nachádzajúceho sa v kabíne ISS. Navyše, keďže riasy sú veľmi výživné, mohli by tiež slúžiť ako jedlo pre astronautov. Ak experiment pôjde tak ako vedci dúfajú, mohol by fotobioreaktor znamenať jednu z možností, ako zabezpečiť kyslík ale aj potravu pre dlhé vesmírne lety s cieľom kolonizácie iných planét.


Nový superšportový elektromobil nabijete tak rýchlo, ako keby ste tankovali bežnú nádrž auta

Pravnuk legendy automobilového priemyslu Ferdinanda Porscheho – Anton Piëch pokračuje v šľapajách svojho predka. Spolu s ďalším podnikateľom založil vlastný automobilový startup, ktorý predstavil svoj prvý koncept. Tým je elektromobil Piech Mark Zero. Ten disponuje ohromným výkonom až 612 koní, zrýchlením na 100 km/h iba za 3,3 sekundy, pričom maximálka je na úrovni 250 km/h a dojazd až 500 km.

Za zmienku stojí takisto inovatívne nabíjanie. Na 80% kapacity sa totiž batéria dostane iba za 4 minúty a 40 sekúnd, čo sa dá porovnať s tankovaním bežného auta. Na toto nabíjanie je ale potrebné použiť nabíjačku vyvinutú samotnou spoločnosťou

Vodičáky a neskôr aj pasy v elektronickej podobe na Androide môžu byť čoskoro realitou

Platby mobilným telefónom sa pomaly udomácňujú aj u nás. No vývoj pokračuje a možno sa už onedlho dočkáme toho, že v mobiloch budeme mať aj dôležité dokumenty ako je vodičský preukaz či pas.

Ako informuje portál androidpolice.com, na vývoji intenzívne pracuje Google a chce túto funkciu zapracovať do Androidu Q. Všetko ale závisí aj od toho, ako sa k funkcii postavia legislatívy rôznych krajín, keďže ide o prácu s citlivými informáciami. Následné overenie dokumentu by mohlo prebehnúť cez NFC. V prvom kole by mala byť funkcia prístupná pre vodičské preukazy, neskôr by mala byť rozšírená aj na pasy.


Jeff Bezos predstavil lunárny modul

Bezos je zakladateľom Amazonu, no aj zakladateľom spoločnosti Blue Origin. Práve na konferencii tejto spoločnosti predstavil nový lunárny modul s názvom Blue Moon. Modul by mohol byť uvedený do prevádzky v roku 2024 a aj vďaka nemu by sa Američania mohli dostať opäť na Mesiac.


Google predstavil svoje nové smartfóny

Google Pixel 3A a 3A XL sú smartfóny, ktoré disponujú pre zákazníkov viacerými lákadlami. Tým je cena, fotoaparát a čistý Android bez nadstavby. Pixel 3A má cenovku 399 dolárov a XL verzia 479 dolárov. Oba majú 12Mpix fotoaparát s podporou nočného režimu. Samozrejmosťou vo výbave je aj najnovší Android. Navyše pri smartfónoch Pixel sa užívateľ vždy môže tešiť z toho, že jeho zariadenie bude mať ako jedno z prvých tú najnovšiu verziu operačného systému.


Dokáže nahradiť 100 stromov, no zaberie plochu ako 1 strom. Nový panel dokáže vyčistiť znečistený vzduch

Znečistené ovzdušie je v súčasnosti veľký problém, ktorý má podľa WHO na svedomí až 4,2 milióna životov ročne. Aj preto vznikol startup Arborea a ich technológia biosolar leaf. Tá využíva veľké panely, v ktorých rastú riasy či fytoplanktón. Panely sa môžu nachádzať napríklad na stenách budov či mrakodrapov. Panely dokážu z ovzdušia pohltiť oxid uhličitý a premieňajú ho na kyslík.

Nový typ plastu, ktorý je možné neustále recyklovať

Problém s plastovým odpadom je vo svete alarmujúci. Aj keď sa neustále spomína jeho recyklácia, až tak sa nehovorí o tom, že je to náročný proces. Veľký problém predstavujú prídavné látky v plastoch, ktoré vylepšujú jeho vlastnosti. Avšak, keď sa plast zrecykluje, výsledné vlastnosti nového plastu môžu byť nepredvídateľné, práve kvôli prídavným látkam. Preto vedci z Berkeley Lab vyvinuli nový typ plastu s označením PDK. Ten, keď je po použití vystavený kyslému prostrediu, dôjde k jednoduchému odstráneniu prídavných látok. Plast je preto možné recyklovať bez toho, aby po recyklácii utrpel na kvalite.

3
Uložiť článok
Komentovať