Foto: Unsplash, Twitter (sportsdrag)

Nakupovanie za prijateľnú cenu sa mnohokrát stáva veľmi náročnou úlohou.

Nie je to však nemožné. A to nám dokazuje aj Katie Timms. Britská redaktorka, ktorá sa rozhodla podstúpiť výzvu, ktorej cieľom bolo plnohodnotne sa najesť za 1 libru na deň. Tá v súčasnosti predstavuje zhruba 1 euro a 14 centov, takže jej výsledky nie sú veľmi vzdialené od tých, ktoré by sme mohli dosiahnuť aj my.

Katie sa vybrala na nákup do Tesca. Výber supermarketu však obhájila len tým, že sa nachádzal najbližšie k jej bydlisku. Jeho cenová dostupnosť tak v tomto experimente veľkú rolu nehrala. Katie tiež zmienila, že sa vyhýbala žltým cenovkám pre prípad, že by niekto chcel jej výzvu zopakovať. Akciové ceny sú totiž len dočasnou možnosťou. Nákup sa jej podarilo uskutočniť dokonca pod stanovený limit sedem libier a zaplatila zaň len 6,83.

Výber produktov jej však zabral hodinu a pol. V jej košíku sa nachádzalo vrecúško ôsmych kuracích nugiet, sardinky naložené v paradajkovej omáčke, vločky, hrušky, paradajkový pretlak, chlieb, jahodový lekvár, 400 gramov špagiet a kilové balenie zeleniny. Krátko po zaplatení sa jej  vrecúško so špagetami roztrhlo a tak mala hneď o jeden produkt menej. Skutočnosť je však taká, že experiment sa jej úspešne podarilo dokončiť aj napriek tomu. Väčšina jedál síce nechutila zrovna dobre a to najmä preto, že mlieko vo vločkách bola Katie nútená nahradiť čistou vodou, no stále sa táto výzva dala zrealizovať.

Priemerný Brit sa každý týždeň naje v priemere za 81 libier, čo činí zhruba 92 eur. Do tohto priemeru sa samozrejme rátajú aj fastfoody a stravovanie mimo vlastnej chladničky. Ide o podstatne vyšší priemer ako u nás, čo z tohto experimentu robí skutočne odvážnu, no aj úspešnú výzvu. V lowcostovom duchu sa dá prežiť takmer za akýchkoľvek okolností, avšak z dlhodobého hľadiska to rozhodne nie je cesta.

Zahŕňa to mnoho obmedzovania a to nie len v zmysle komfortu, ale aj zdravia. Na druhej strane je skvelé vidieť, že vždy existuje cesta, ktorá si nevyžaduje vysoké náklady na prežitie.

Pozri aj: Práca snov: Táto spoločnosť ti zaplatí tisíce eur za to, že precestuješ najkrajšie miesta Európy

mirror.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články