visual.ly

Každý nakupujeme potraviny podľa svojich kritérií.

Niekto hľadá presné výživové hodnoty, niekoho stiahne dizajn produktu, značka, … K dispozícií máme totiž stovky produktov a niekedy je naozaj ťažké rozhodnúť sa, ktorý si hodíte do svojho nákupného košíka. Mnohých by však šokovalo zistenie, že drvivú väčšinu všetkých značiek vlastní iba 10 veľkých korporácií. Táto infografika vám to objasní.

Oxfam International vytvoril túto infografiku na to, aby ľudom ukázal, aké veľké sú tieto korporácie. Keď si kúpite čokoľvek od značky Garnier, L’Oréal, KitKat, či dokonca oblečenie značky DIESEL, prispievate tým gigantovi Nestlé. Mars nie je len tyčinka, táto firma vlastní aj Snickers, Hubba Bubba, Skittles, paradoxne Orbit, no aj známe jedlo pre mačky, Whiskas.

visual.ly
visual.ly

Dosah týchto 10 firiem je naozaj obrovský a je takmer nemožné, aby sa vytvoril nový konkurent. Ak nechcete, aby ste prispievali týmto veľkým spoločnostiam, môžete skúsiť nakupovať na miestnom trhu alebo v menších farmárskych obchodoch.

Pozri aj: Unikátna mapa Európy ukazuje ikonické diele umelcov jednotlivých krajín. Ktoré dielo zastupuje Slovensko a Česko?

interez.sk(košo), good.is

Najnovšie články