foto: CARTO

Pijeme málo alebo veľa? Viaceré štatistiky sa dosť nelichotivo vyjadrujú o konzumácii alkoholu u Slovákov. Vedzte však, že zďaleka na tom nie sme až tak najhoršie.

Ak máte radi netradičné mapy, určite vás poteší aj tá dnešná. Jej autor si vybral naozaj ošemetnú tému. Na základe zozbieraných štatistických údajov vytvoril mapu, ktorá ukazuje, ako je na tom svet s konzumáciou alkoholu.

Alkohol urobil v spoločnosti veľa neplechy, o tom netreba ani polemizovať. V mnohých krajinách je národný šport, a nejeden Slovák si nevie predstaviť poriadnu oslavu bez litrov alkoholu či ešte poriadnejšej „opice.“ V ktorej krajine sa vypije najviac alkoholu? A ktorá sa naopak môže pochváliť striedmosťou? To všetko vám povie táto interaktívna mapa.

Mapa zozbierala údaje o konzumácii alkoholu ľudí nad 15 rokov, pretože i keď je konzumácia alkoholu vo väčšine krajín legálna až od osemnástky, málokto to aj naozaj dodržiava. Priemerne sa ročne celosvetovo vypije 6,22 litra alkoholu na jedného človeka. Avšak existujú krajiny, ktoré bez problémov tromfnú tento priemer takmer o trojnásobok.

Všetkého veľa škodí

Táto interaktívna mapa je prehľadná a jednoduchá, pričom vidíme, že najviac sa pije vo východných krajinách. Podľa mapy sú najsilnejší pijani jednoznačne Bielorusi. Práve tí sa môžu pochváliť neslávnym prvenstvom. Ročná konzumácia alkoholu na jedného obyvateľa sa vyšplhala na 17,5 litra. Tesne za nimi sa umiestnilo Moldavsko (16,8 litra), Litva (15,4 litra), Rusko (15,1 litra), Rumunsko (14,4 litra), Ukrajina (13,9 litra), Andorra (13,8 litra), Maďarsko (13,3 litra), Česká republika (13 litrov) a Slovensko (13 litrov). Spolu s našimi západnými susedmi nám patrí deviata a desiata priečka. No i ňou sme celosvetový priemer prekročili viac než dvojnásobne.

Nižšia konzumácia alkoholu v moslimských krajinách

Maşallah, Sübhanallah 😍 Bağışla Ya Rabbi. Allah herkese gitmeyi nasip etsin inşallah ☺ Beğenip yorum yaparak daha fazla insana ulaşmasına vesile olabilirsiniz 😇 Kabe'yi beraber görmek istediğiniz Arkadaşlarınızı etiketleyebilirsiniz👍 Tag your friends. 👍 ➡@mekke_medine_tr 🕋@mekke_medine_tr ➡@mekke_medine_tr 🕋@mekke_medine_tr ➡@mekke_medine_tr 🕋@mekke_medine_tr ➡@mekke_medine_tr 🕋@mekke_medine_tr ➡@mekke_medine_tr 🕋@mekke_medine_tr . #Allah #hzmuhammed #peygamber #mekke #medine  #Kabe #makkah #madinah #Türkiye #islam #müslüman #muslim #muslimah #aşk #namaz #tesettür #hijab #dua #kuran #quran #ibadet #ayet #Mekka #مکه #Mekah #Mecca #umrah #dünya #earth #istanbul

A post shared by Mekke – Medine -Türkiye (@mekke_medine_tr) on

V štátoch, ktoré sa hlásia k islamu, je síce striktne zakázaná konzumácia alkoholu, ale napriek tomu sa v týchto krajinách nestretneme s úplnou absenciou. Každý zákon a prikázanie sa dá obísť, a alkohol nie je výnimkou. Napriek tomu je konzumácia alkoholu v moslimských krajinách výrazne nižšia než v strednej či východnej Európe. Možno by sme si z nich mali brať príklad.

Teraz sa poďme spoločne pozrieť na opačný koniec rebríčka. V ktorých krajinách sa konzumácia alkoholu takmer približuje nule? V Mauritánii, Kuvajte, Líbyi či Pakistane obyvatelia vypijú len 0,1 litra alkoholu na jedného obyvateľa. Komory, Saudská Arábia a Bangladéš sa tiež môžu pochváliť striedmosťou (0,2 litra). O niečo viac vypijú obyvatelia Nigérie a Jemenu (0,3 litra), za nimi nasleduje Egypt (0,4 litra), Irak, Somálsko (0,5 litra), Senegal, Indonézia a Východný Timor, v ktorých je priemerná konzumácia alkoholu len niečo cez pol litra na obyvateľa (0,6 litrov).

pixabay.com

Blíži sa Silvester, pričom mnohí z nás si dopĺňajú zásoby alkoholu. Možno by však stálo za to pripiť si decentne a nezobudiť sa do Nového roku s poriadnou opicou. Byť na prvých priečkach  v tomto rebríčku rozhodne nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť.

Pozri aj: Slovensko aj Česko v prvej desiatke. Toto je 20 krajín s najnezdravším životným štýlom na celej planéte

indy100.com
Príbehy
0
Komentovať (0)