Foto: Koláž (Eyerim.sk)

Aký typ okuliarov dokonale sadne na vašu tvár?

Pri výbere okuliarov sme schopní stráviť veľmi veľa času. To, že sa nám okuliare nesmierne páčia, ešte neznamená, že nám aj sadnú. Každý typ tváre si vyžaduje odlišný rám alebo tvar okuliarov. Zabudnite na zbytočné skúšanie modelov, ktoré vám aj tak nesadnú najlepšie a pri budúcom nákupe siahnite po okuliaroch, ktoré vám padnú ako uliate. S touto príručkou to bude nesmierne jednoduché. 

Ako zistiť typ tváre?

Niekomu môže robiť problém zistiť, o aký typ tváre u neho ide. Ak máte pochybnosti alebo sa vám zdá, že tvar vašej hlavy spadá do viacerých kategórií, pokojne vyskúšajte malý trik. Postavte sa pred zrkadlo a pomocou ceruzky na oči alebo obyčajného rúžu si zaznačte líniu vašej tváre od koreňa vlasov až po bradu. Po zaznačení celej tváre odstúpte, aby ste obrys lepšie videli a vyberte si jednu z nasledujúcich možností.

Okrúhla tvár

Foto so súhlasom: eyerim.sk

Pre tento typ tváre je vhodných hneď niekoľko typov okuliarov. Medzi ne patria napríklad tie v tvare mačacích očí, obdĺžnikové či okuliare, ktorých horný rám smeruje šikmo nahor (takzvané motýlie rámy). Nemusíte sa však báť ani klasických pilotiek od Ray-Ban.

Určite však nezvoľte okrúhle, príliš úzke rámy či tie, ktoré majú ostré tvary bez oblín. Prílišne geometricky tvarované okuliare tiež nebudú vhodnou voľbou, taktiež by ste nemali zvoliť farebné sklá či okuliare, ktoré vám budú zakrývať obočie.

V nižšie uvedených bodoch si môžete presne pozrieť, aké okuliare vám budú pasovať ako uliate.

Vhodné okuliare pre ženy:

 • Širšie a hranaté rámy s hrubším a výraznejším mostíkom,
 • ostré polorámové modely v tvare obdĺžnika,
 • okuliare v tvare browline, typické clubmastery alebo hranaté rámy s jednoduchými bočnicami, ktoré zvýraznia vaše oči,
 • klasické pilotky,
 •  jasné a svetlé variácie s funky detailmi na hornej časti rámu v okolí obočia,
 • rámy s flexibilnými nosníkmi.

Vhodné okuliare pre mužov:


Hranatá tvár

Foto so súhlasom: eyerim.sk

Ak máte hranatú tvár, budú sa vám hodiť okuliare s veľkým rámom. Mali by ste si vybrať také, ktoré budú široké ako vaša tvár, nemusíte sa báť farebných rámov či tých, ktoré majú tvar slzy. Nič nepokazíte ani klasickými pilotkami či dokonca okuliarmi, ktoré nemajú žiadny rám.

Naopak, určite nevoľte štvorcové či obdĺžnikové rámy s ostrými hranami. Veľkostne si voľte okuliare, ktoré nebudú príliš malé, no ani širšie, ako je vaša tvár. Všetky vhodné tipy pre vás nájdete v bodoch nižšie.

Vhodné okuliare pre ženy:

 • Masívnejšie a okrúhlejšie okuliare, ktoré pomáhajú vyvážiť proporcie tváre a sú tzv. statement doplnkom v jednom,
 • oversized okuliare,
 • rámy v tvare štvorca,
 • typické okrúhle lenonky,
 • stredobodom pozornosti budete určite v akýchkoľvek wayfarer okuliaroch, ktoré magicky rozšíria vaše lícne kosti,
 • zrkadlové pilotky v podobe večných bestsellerov Ray-Ban Aviator,
 • štýlove clubmastery alebo tvar cat-eye.

Vhodné okuliare pre mužov:

 • Hranaté alebo mierne oversized celorámové modely,
 • elegantné polorámové clubmastery,
 •  tmavé farby a oversized modely (vizuálne rozšíria úzke črty a perfektne dotvoria celkový výzor).

Srdcová tvár

Foto so súhlasom: eyerim.sk

Mnoho ľudí má takzvanú srdcovú tvár. Najvhodnejšie pre vás budú oválne či okrúhle typy rámov s úzkym mostíkom. Farebne zvoľte okuliare vo svetlejších a neutrálnejších farbách, nemusíte sa báť ani tých, ktoré žiadny rám nemajú.

Vyhnite sa však masívnym okuliarom s veľkými, ostrými či špicatými rámami, alebo takým, ktoré zakrývajú obočie. Ako sme spomínali vyššie, nevoľte variantu prílišnej farebnosti rámov či skiel.

Vhodné okuliare pre ženy:

Vhodné okuliare pre mužov:


Oválna tvár

Foto so súhlasom: eyerim.sk

Dostávame sa k poslednému typu tváre – oválna. Skvele budete vyzerať s takými okuliarmi, ktoré majú hladký rám. Nemusíte sa báť pilotiek, mačacích očí a takisto ani motýlích rámov. Vyvarujte sa však príliš masívnym a širokým okuliarom či takým, ktoré majú ostré alebo príliš rovné rámy.

Vhodné okuliare pre ženy:

Vhodné okuliare pre mužov:


Pri výbere vhodných okuliarov využite virtuálne zrkadlo

Foto so súhlasom: eyerim.sk

Ak ste si našli vhodný typ okuliarov pre vašu tvár, predtým, ako si ich kúpite, vyskúšajte si ich cez virtuálne zrkadlo, ktoré vám pomôže vybrať tie správne okuliare pre vašu tvár. Na tomto odkaze nájdete postup, ako ho využívať. Prajeme vám príjemné slnečné dni!

Pozri aj: Cena je rovnaká, no kvalita mizerná. Toto je 5 najčastejších znakov, pomocou ktorých rozoznáte fake okuliare od skutočných originálov

Tento článok vznikol v spolupráci s eyerim

Najnovšie články