Foto: unsplash/ Cosmic Timetraveler

Naši rodičia a starí rodičia boli pekármi, murármi či kováčmi.

Dnes je ich pomenej, s dobou sa totiž menia požiadavky nielen zamestnávateľov, ale aj zamestnancov. Ľudí lákajú manuálne práce čoraz menej, viac ich zaujíma cestovanie, fotografovanie a veľkej sláve sa tešia aj influenceri. Aby boli ľudia spokojní a šťastní, treba sa neustále prispôsobovať a robiť kompromisy.

Každodenná rutina

Svoje o tom vie aj austrálska spoločnosť venujúca sa účtovníctvu, ktorá sa rozhodla, že bude držať krok s dobou. Keď má človek každé ráno v rovnakom čase vstať, ísť do práce, odsedieť 8 hodín, prísť domov vyčerpaný, venovať sa povinnostiam doma, na hodinu si pozrieť niečo v telke, ísť spať a na ďalší deň cyklus zopakovať, skôr či neskôr sa prejavia následky vo forme nespokojnosti, ba až vyhorenia.

Nevídané benefity

Niečo také táto spoločnosť riskovať nechce, svojim zamestnancom preto poskytuje benefity vo forme 6 až 12 týždňovej dovolenky, možnosti na rok niekam vycestovať, či pracovať na čiastočný úväzok. Zamestnanci sa jednoducho môžu zariadiť tak, aby boli spokojní. Spoločnosť Ernst & Young umožňuje spomínaných 12 týždňov voľna čerpať naraz v priebehu jedného roka, alebo si týždne môžete rozdeliť do dvoch blokov a užiť si ich zvlášť. Dovolenka je síce neplatená, no okrem nej máte aj iné možnosti.

Foto: unsplash

Výhoda pre rodičov

Jednou z nich je dočasná práca na čiastočný úväzok, alebo tzv. „term- time working“, v rámci ktorého sa so zamestnávateľom vopred dohodnete na odpracovaní určitého počtu týždňov v roku. Takéto pracovné podmienky môžu byť mimoriadne výhodné najmä pre rodičov, ktorí potrebujú niečo zarobiť, no zároveň si chcú užiť čas so svojimi deťmi a rodinou.

Čo sa týka dočasnej práce na čiastočný úväzok, opäť ide o výhodu najmä pre rodičov, ktorí môžu počas školského roka pracovať na plný úväzok a cez letné prázdniny sa až na 3 mesiace môžu zamestnať na čiastočný úväzok a užívať si prázdniny s deťmi.

Lákadlo pre mileniálov

Kate Hillmanová, ktorá je spolumajiteľkou spoločnosti sa v rozhovore pre Independent vyjadrila, že je dôležité prispôsobovať sa požiadavkám a vytvárať podmienky, ktoré v boji o talenty prilákajú tých správnych ľudí. Flexibilné podmienky teda neposlúžia len pracujúcim rodičom, ale aj mladým ambicióznym ľuďom, ktorí popri dobrej práci túžia po cestovaní a dobrodružstve.

V dobe mileniálov už viac rigidné podmienky a pevná 8 hodinová pracovná doba s minimom dovolenky nie sú lákavé. Hillmanová odhaduje, že v blízkej budúcnosti bude základ firmy tvoriť až 80 percent mileniálov, je preto dôležité vytvoriť podmienky, v ktorých sa môžu rozvíjať, no zároveň budú spokojní so svojou prácou a budú ju chcieť robiť dobre.

Foto: unsplash

Najšťastnejší zamestnanci

Spomínané podmienky vstúpia do platnosti už 1. apríla tohto roku a je tak možné, že Austrália sa v rebríčku spokojnosti zamestnancov posunie o niekoľko priečok vyššie. Medzi tie najšťastnejšie národy však patria Škandinávci, tí už nejaký ten čas vedia, že dobré platové podmienky jednoducho nestačia, človek totiž potrebuje byť spokojný k tomu, aby bol hodnotným a dobrým zamestnancom.

independent, realbusiness
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy