Okrem týchto dní sa v kalendári vyskytuje aj obrovské množstvo iných medzinárodných dní. Hlavným cieľom je zvýšiť povedomie danej oblasti, ktorej je deň venovaný.

Počas nášho života plynú niekedy dni v roku tak rýchlo, že si ani nestihneme uvedomiť, aký je práve deň. Hoci si pamätáme Vianoce, Veľkú noc, rôzne štátne či cirkevné sviatky, narodeniny alebo meniny svojich blízkych, zabúdame, a možno ani nevieme, že tých medzinárodných a svetových dní je omnoho viac. Niektoré pripomínajú, aké je dôležité zdravie, iné zase úctu či rešpekt, ale sú aj také, ktoré dokážu vytvoriť človeku úsmev na tvári. Posúďte sami.

Článok pokračuje pod videom ↓
17f09coujbhhdjpg
italoeuropeo

Medzinárodný deň nenakupovania  (25.november)

Viete si predstaviť aspoň jeden deň bez nákupov? Medzinárodný deň nenakupovania bol iniciovaný a prvýkrát oslavovaný v roku 1992 Kanaďanom Tedom Davom vo Vancouveri. Hlavným cieľom tohto dňa je upozorniť ľudí na negatívne dopady nakupovania, najmä na životné prostredie, ale aj na naše zdravie.  Tento deň je obrovskou výzvou pre ľudí, aby sa vzdali preplnených obchodov a radšej trávili čas so svojou rodinou a blízkymi. Koniec koncov, bohatí nie sú tí, čo veľa vlastnia, ale tí, čo veľa nepotrebujú.

Svetový deň toaliet (19.november)

Celkom úsmevný deň, nemyslíte? Opak je však pravdou. Svetový deň toaliet vyhlásilo valné zhromaždenie OSN v roku 2013, podľa ktorého 6 zo 7 miliárd ľudí má mobilný telefón, ale iba 4,5 miliardy obyvateľov Zeme má dostupnú toaletu alebo latrínu. Bohužiaľ, je to veľmi smutný fakt, že aj napriek prudkému rozvoju v spoločnosti nie sú splnené základné ľudské potreby, na ktoré má právo každý z nás.  Úsilím tohto dňa  je zvyšovať povedomie ľudí.

Medzinárodný deň porozumenia koktavosti (22.október)

Tento deň sa pripomína od roku 1998 a je podporovaný Medzinárodnou asociáciou balbutikov (ISA) a Európskou ligou asociácií balbutikov. Deň je príležitosťou na poukázanie problémov ľudí, ktorí trpia poruchou komunikácie. Pri tejto príležitosti sa konajú konferencie, workshopy a diskusné fóra s odborníkmi, ktoré pomáhajú týmto ľuďom začleniť sa do spoločnosti a so sebarealizáciou.

Deň paniky (9.marec)

Zobúdzate sa aj vy každé ráno s pocitom, že meškáte? Nemáte čas na raňajšiu kávu alebo na prípravu zdravých raňajok? Zabudli ste si doma mobil či dôležité dokumenty do práce? Niektoré dni jednoducho bez stresu, paniky alebo chaosu ani nemôžu existovať. Predstavte si, že v kalendári je 9.marec zapísaný ako Medzinárodný deň paniky. Je to veľmi úsmevný deň, kedy si pripomíname, že bez paniky a zmätku to niekedy v našich životoch jednoducho nefunguje.

1016882-zlosc-clo-podatki-657-323
emaze

Svetový deň zdravého spánku (1.marec)

Práve téma zdravého spánku je v dnešnej dobe tak aktuálna. Ľudia sú dlhšie v práci, veľa času trávia pri počítačoch a na zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je najmä spánok, sa akosi zabúda.  Svetový deň zdravého spánku bol vyhlásený už v roku 2001. Vyhlásila ho Medzinárodná nadácia pre duševné zdravie a neurológiu (IFMHN). Ľudia trpiaci nespavosťou sú náchylnejší na ischemickú chorobu srdca, trpia bolesťami hlavy, depresiami, podliehajú závislosti od alkoholu a ďalších drog. Tento deň je určený na oslavu spánku a jeho cieľom je znížiť problémy so spánkom prostredníctvom lepšej prevencie a riešení porúch spánku.

 

morning-bed-alarm-clock
missbagira
Dnes už skoro každý deň, ktorý sa nachádza v kalendári, má svoj špeciálny názov. Aj napriek tomu, že väčšina z nich nie je pre nás taká dôležitá, je podstatné, aby sme si ich pripomínali čo najviac. 

interez.sk (Anna Zábojníková)



Uložiť článok

Najnovšie články