Foto: Are G Nilsen [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Predstavte si, že sa s rodinkou vyberiete na pláž, no namiesto čajok tam stretnete soby.

Takýto pohľad sa naskytol obyvateľom Fínska. Portál Yle.fi uvádza, že kúpajúcim sa ľuďom robili pri vode spoločnosť nezvyčajní návštevníci. Fíni sú totiž zvyknutí na chladnejšie počasie, teraz sa však teplota vyšplhala na 28°C a po schladení netúžili len ľudia, ale aj soby.

Soby sa vybrali ochladiť na pláž

Pre obyvateľov Fínska nie je pohľad na soba ničím nezvyčajným, podobne ako je pre nás bežné vidieť pásť sa na lúkach kravy či ovce. Predstavte si však soba na pláži, ako sa snaží ochladiť v neznesiteľnej horúčave. Takýto pohľad už pobavil aj ľudí na pláži Ounaskoski, ktorí si sem prišli užiť horúci letný deň. Pláž sa nachádza v meste Rovaniemi, ktoré je považované za najväčšie mesto fínskeho Laponska.

Nenechali sa vyrušiť ani zvedavými deťmi

Johanna Koivisto, ktorá bola práve na pláži sa pre Yle.fin vyjadrila, že hneď vybrala fotoaparát, aby urobila zopár záberov. Aj keď soby žijú vo fínskej divočine, pre tento párik bolo schladenie sa dôležitejšie ako prítomnosť ľudí. Okolití kúpajúci sa ľudia im vôbec neprekážali a nenechali sa dokonca vyrušiť ani zvedavými deťmi. Toto nie je prvý prípad, kedy sa soby kvôli ochladeniu vydali k ľuďom bližšie než zvyčajne. Na pláži sa totiž objavili už aj minulý rok.

Robia, čo môžu, aby stúpajúce teploty prežili

Aj keď pohľad na soba na pláži pri vode možno mnohých pobaví, v skutočnosti je to veľmi smutný jav. Soby totiž na pláži nemajú čo hľadať, no na takéto teploty nie sú zvyknuté a zvieratá robia, čo môžu, aby stúpajúce teploty prežili. Neraz celé hodiny ležia v tieni pri vode, keďže od nej prúdi chladnejší vzduch alebo dokonca do vody vojdú.

Kvôli tieňu sa odvážia až do mesta

Fínsky denník Helsingin Sanomat dokonca uvádza, že soby sú čoraz odvážnejšie a vidieť ich môžete už aj v meste. Len nedávno sa objavili spolu so skupinkou jeleňov pred jedným z laponských úradov v mestečku Inari, snažili sa totiž ochladiť v tieni budovy.

Yle.fi
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )