Foto: TS SAV

Objav pochádza z 98 miliónov rokov starého jantáru.

Svet dinosaurov bol už svet s vírusmi, môžu takmer s určitosťou predpokladať vedci. Tvrdí to paleontológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Peter Vršanský. So svojím tímom našiel švába z dávnych dôb s prejavmi vírusovej infekcie, ktorý má byť toho dôkazom. Informuje o tom Slovenská akadémia vied

Článok pokračuje pod videom ↓

Hľadať fosílne dôkazy vírusov je nesmierne náročné. Najmä pre ich miniatúrne rozmery. Doteraz boli opísané len dve štruktúry, ktoré pripomínajú vírusové kapsuly a jedna deformácia kostí dinosaurov, ktorú mohol a nemusel spôsobiť vírus. Tímu Dr. Petra Vršanského, paleontológa Slovenskej akadémie vied, sa podarilo nájsť presvedčivý dôkaz. Nové zistenia opublikoval prestížny odborný časopis Palaeontographica.

V jantáre starom 98 miliónov rokov sme objavili  nesmierne vzácne, dokonale zachované mláďatá aj dospelých jedincov nových dravých švábov. Jeden z dospelých druhov prejavuje symptómy vírusovej infekcie. Chýbajú mu zadné krídla a predné má zdeformované,“ popisuje nové zistenia Peter Vršanský.

Foto: TS SAV

Zdeformované a chýbajúce krídla sú podľa Vršanského sprievodným znakom iflavírusov, ktoré poznáme aj dnes. Najznámejším vírusom z tejto skupiny je DWV vírus, ktorý spôsobuje spolu s roztočmi kolaps včelstiev na celom svete, priblížil. „Je to primitívny vírus a existuje predpoklad, že táto skupina je oveľa staršia ako tento jej dôkaz. Vďaka týmto zisteniam môžu vedci takmer s určitosťou predpokladať, že svet dinosaurov bol už svetom s vírusmi,“ uviedol vedec SAV.

Na nových zisteniach sa podieľal medzinárodný tím vedcov z Ruska, Českej republiky, Nemecka, Veľkej Británie, Malajzie a Číny pod vedením Petra Vršanského z Ústavu vied o Zemi SAV a Ústavu zoológie SAV. Prácu zverejnili v najstaršom paleontologickom časopise Paleontographica v Štuttgarte. Na práci sa podieľali aj stážistka SAV Lucia Vršanská z Gymnázia na Grosslingovej ulici v Bratislave a Milan Beňo z Biomedicínskeho centra SAV.

Uložiť článok

Najnovšie články