Foto: TASR - Martin Baumann

Líder strany SaS sa v prípade ukončenia koalície rád vráti do parlamentu.

Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík sa má budúci týždeň pre koaličnú krízu stretnúť s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Premiérovi chce zároveň v pondelok (11. 7.), najneskôr v utorok (12. 7.) odoslať list s informáciou o odchode SaS z koalície. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

„My sme koalíciu opustili, pretože nevidíme žiaden zmysel v ďalšom fungovaní, naopak, vidíme mnoho problémov. Zároveň hovoríme, že sme pripravení sa dohodnúť na novej koalícii s novou zmluvou,“ skonštatoval.

Vláda, ktorá by mala fungovať podľa novej koaličnej zmluvy, musí podľa Sulíka splniť viacero podmienok. Okrem odchodu ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády požaduje strana napríklad vyriešenie platu učiteľov, valorizáciu platov zdravotníkov či zamestnancov štátu o infláciu. Požiadavky považuje za primerané a premyslené.

Vláda bude fungovať ďalej

„Ak nedôjde k dohode na novej koalícii a koaličnej zmluve, z ktorej jasne vyplynie, že Igor Matovič už nebude vo vláde, tak my štyria ministri z SaS podáme demisie,“ zdôraznil.

Šéf liberálov zopakoval, že v prípade ich odchodu z postov ministrov nedôjde k povaleniu vlády. „Vláda bude normálne fungovať ďalej, možno bude menšinová, možno bude mať väčšinu,“ doplnil.

Ako to dopadne, podľa neho závisí od koaličných partnerov. Sulík zdôraznil, že je pripravený prijať každú alternatívu. V prípade, ak ako minister hospodárstva skončí, vráti sa do parlamentu. Zároveň odmietol, že mu ide o predčasné voľby, ako šéf SaS chce stranu priviesť do riadnych parlamentných volieb, ktoré očakáva vo februári 2024.

Deklaroval, že aj keby bola SaS v opozícii, je pripravená naďalej podporovať kvalitné návrhy koalície.