Foto: TASR/AP

Po Etne začala v Taliansku vyčíňať aj sopka Stromboli.

Séria mohutných výbuchov otriasla v stredu vulkánom Stromboli na rovnomennom talianskom sopečnom ostrove ležiacom neďaleko Sicílie. Sopka zároveň začala chrliť popol a kusy horniny a vyliala sa z nej láva, ktorá spôsobila menšie požiare, informovala agentúra ANSA.

Niektorí vystrašení turisti zo strachu z požiarov naskákali do mora. Prístup na vrchol sopky je už dlhší čas zakázaný. Výstup je povolený len do nadmorskej výšky 400 metrov. Stromboli je súčasťou Liparských ostrovov. Posledná veľká erupcia sopky vysokej 926 metrov bola zaznamenaná 13. apríla 2009. Na jej vrchole sú tri aktívne krátery. Na ostrove sa nachádzajú dve osady, v ktorých žije už len niekoľko stoviek ľudí.

Foto: Erupcia sopky Stromboli (TASR/AP)

Pri erupcii sopky prišiel o život najmenej jeden človek. Informovala o tom agentúra DPA. Podľa Marca Giorgianniho, starostu obce Lipari ležiacej na susednom rovnomennom ostrove, prišiel o život turista, ktorý sa nachádzal v masíve sopky spoločne s ďalšou osobou. Tá údajne utrpela zranenia. Podľa správ talianskych médií išlo o 35-ročného muža zo Sicílie. Na túre ho sprevádzal spoločník z Brazílie, ktorého po erupciách našli dehydrovaného a v stave šoku. Obaja sa nachádzali v oblasti, kde je povolený výstup bez sprievodcu.

Foto: Erupcia sopky Stromboli (TASR/AP)

Okrem mohutných výbuchov začala sopka chrliť popol a kusy horniny a vyliala sa z nej láva, ktorá spôsobila menšie požiare. Na ich hasenie boli nasadené hasičské lietadlá. Na ostrov boli vyslané lode, ktoré odtiaľ evakuovali 70 ľudí, uvádza portál tg24.sky.it. Na ostrove trvale žije zhruba 500 ľudí, počas letnej sezóny tam však prichádza mnoho návštevníkov.

Foto: Erupcia sopky Stromboli (TASR/AP)
Foto: Erupcia sopky Stromboli (TASR/AP)

V Taliansku sa okrem Stromboli už koncom mája ozvala aj sopka Etna.  Nová aktívna fáza najvyššej činnej sopky Európy začala vlani 23. decembra. Na Štedrý večer zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou oblasť okolo mesta Catania pri juhovýchodnom úpätí sopky. V dôsledku týchto otrasov utrpelo zranenia 28 ľudí a vyše 400 obyvateľov muselo dočasne opustiť svoje poškodené príbytky.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )