Foto: Profimedia

Putin neostal nič dlžný svojej povesti už v roku 2003.

Kráľovná Alžbeta II. stretla za 70 rokov vládnutia množstvo svetových lídrov a politikov, medzi ktorými nechýbal ani ruský prezident Vladimir Putin. Ten sa na stretnutí pred takmer 20 rokmi dopustil v Buckinghamskom paláci mierneho trapasu, ktorý mu však bol rýchlo „oplatený“. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Putin sa v roku 2003 vybral na zahraničnú cestu do Spojeného kráľovstva, pričom v jeho programe nemohlo chýbať ani stretnutie s kráľovnou Alžbetou II.. Ruský prezident už v tej dobe využíval svoj veľmi častý „trik“, ktorým potreboval pritiahnuť ešte viac pozornosti. Meškal, čím mohol zároveň cieliť mierne rozrušenie čakajúceho.

Foto: Profimedia

Stretnutia Alžbety II. s Putinom sa zúčastnil aj vtedajší minister vnútra David Blunkett. Britský štátnik je od narodenia slepý a vždy má so sebou vodiaceho slepeckého psa. Ako sa už možno domnievate, práve štvornohý priateľ sa postaral o mierne rozrušenie atmosféry, píše CNN Prima.

Kráľovná ho dokonca podpichla

Keďže Putin meškal ku kráľovnej Alžebete II. až 14 minút, po jeho príchode do sály sa spustil hlasitý brechot slepeckého psa menom Sadie, ktorý smeroval jedinej osobe v miestnosti, ruskému prezidentovi. To, ako pohotovo a trefne britská panovníčka zareagovala, si Blunkett pamätá aj po takmer 20 rokoch od samotného incidentu.

Foto: Profimedia

„Kráľovnej som sa, samozrejme, ospravedlnil. Dostal som však nečakanú odpoveď – „Psi majú veľmi zaujímavé inštinkty, však?“ rypla si svojsky hlava monarchie,“ prezradil Blunkett v rozhovore po jej úmrtí.

Stretli sa znova

Putin a Alžbeta II. sa stretli o 11 rokov neskôr pri príležitosti výročia vylodenia spojeneckých vojsk vo francúzskej Normandii. Aj tento moment sa nezaobišiel bez miernej kontroverzie, keďže len pár týždňov pred stretnutím prirovnal syn kráľovnej, dnes už korunovaný kráľ Karol III., Putina k Hitlerovi.

Vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Ruskou federáciou neutužila ani agresia na Ukrajine, ktorú Karol III. ako prvý člen kráľovskej rodiny naplno odsúdil a označil ako „útok na demokraciu“.

foto: SITA/AP

Aj keď sa Putin neukáže na pohrebe zosnulej kráľovnej, podľa CNN Prima, práve on bol jedným z prvých politických lídrov, ktorí vyjadrili kráľovi Karolovi III. úprimnú sústrasť a popriali mu veľa síl v tejto nemilej situácii.

Kremeľský hovorca ešte nepotvrdil meno človeka, ktorý bude zastupovať Rusko na pohrebe kráľovnej Alžbety II., ktorý je na programe v pondelok 19. septembra 2022 vo Westminsterskom opátstve. Kolegiálny kostol sv. Petra je tradičným miestom korunovácie aj posledného odpočinku anglických panovníkov.

Najnovšie články