Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden podpísal zákon týkajúci sa kontroly predaja a držby zbraní.

Legislatíva je nadstraníckym kompromisom, ktorý sa zdal nedosiahnuteľný až do nedávnej série masových strelieb v krajine vrátane masakru na základnej škole v texaskom Uvalde, pripomína agentúra AP.

„Životy budú zachránené,“ povedal Biden v Bielom dome. Spomínajúc rodiny obetí strelieb sa tiež vyjadril, že ich posolstvo pre nich bolo, aby niečo urobili a dnes sa tak stalo.

Sprísnenie previerok i financovanie programov

Návrh zákona, ktorý zostavili senátori z Demokratickej aj Republikánskej strany, vo štvrtok prešiel Senátom amerického Kongresu a v piatok ho odobrila Snemovňa reprezentantov. Zahŕňa sprísnenie previerok pre kupcov zbraní mladších ako 21 rokov a federálne financovanie programov zameraných na duševné zdravie a zlepšovanie školskej bezpečnosti. Vyzýva aj na financovanie na podporu štátov pri prijímaní zákonov, ktoré by odobrali strelné zbrane ľuďom považovaným za hrozbu. Tiež blokuje predaj zbraní osobám usvedčeným z páchania násilia na nezosobášených intímnych partneroch.

Zákon vynecháva oveľa prísnejšie obmedzenia, ktoré demokrati už dlho presadzujú, ako je zákaz útočných zbraní a previerky všetkých transakcií so zbraňami. Aj tak je to však najvýznamnejšia legislatíva týkajúca sa strelných zbraní za takmer 30 rokov.