Foto: Gross Domestic Product

Banksy sa stal človekom známym nielen vo svete umenia, ale aj vo svete politiky.

Na verejnosti sa prezentuje len svojimi dielami. Tie sú však skutočne provokatívne a neraz vyvolávajú búrlivé diskusie. Približne pred rokom napríklad šokoval svet tým, že jedno zo svojich zarámovaných diel v hodnote viac ako milión dolárov, Dievča s červeným balónom, nechal zoskartovať na aukcii.

Banksy otvára novú výstavu

Ako však uvádza portál Bored Panda, tentoraz Banksy žiadne zo svojich diel nezničil, ba práve naopak, vytvoril v londýnskej časti Croydon rovno celý dystopický obchod. Žiaľ, dôvod na vytvorenie nového diela nebol poetický. Známy umelec musel takýmto spôsobom obhájiť svoju značku, dostal sa totiž do súdnej potýčky s firmou zameranou na výrobu pohľadníc.

Na ulici Church Street sa objavil obchod s názvom Gross Domestic Product – GDP (v preklade Hrubý domáci produkt). Umeleckú inštaláciu si budete môcť pozrieť počas nasledujúcich dvoch týždňov a pozostáva z diel vystavených v niekoľkých výkladoch. Do výstavných priestorov nebude možné vstúpiť, záujemcovia si však budú môcť po jej ukončení niektoré kúsky zakúpiť online. Na predaj budú napríklad rohožky, na ktorých ušitie si Banksy najal pracovnú silu z gréckeho zadržiavacieho tábora.

Predajom diel pomôže aktivistke

Okrem toho, zo získaných financií plánuje umelec zabezpečiť novú loď aktivistke Pii Klempovej. Tej loď skonfiškovala talianska vláda po tom, čo napriek zákazu pomáhala nelegálnym migrantom v Stredomorí zachrániť sa pred utopením. Aby bolo jasné, že za výstavu je zodpovedný práve Banksy, vystavuje v nej aj niekoľko diel, ktoré jeho fanúšikovia spoznajú už na prvý pohľad.

Súčasťou GDP je napríklad ohnisko, ktoré bolo pôvodne vystavené v Palestíne v rámci projektu Walled Off Hotel. Ďalším vystaveným kúskom je vesta Union Jack, ktorá má človeka ochrániť pred pobodaním, a ktorú mal na Glastonbury festivale oblečenú hudobník Stormzy.

Súdny spor

Čo s tým všetkým má spoločné firma predávajúca pohľadnice? Nuž, tá sa snaží si Banksyho značku privlastniť, aby mohli legálne predávať tovar s potlačou vyobrazujúcou jeho tvorbu. Banksy sa však nedostavil na súdne pojednávanie. Zastupuje ho však právnik Mark Stephens, ktorý okrem iného založil aj organizáciu Design and Artists Copyright Society.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Going, going, gone…

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),


Žiaľ, Banksy sa do náročnej situácie dostal najmä následkom toho, že sám produkty pod svojou značkou nepredáva a zákon káže, že ak tak nerobí tvorca značky, môže túto úlohu prebrať niekto iný. Banksy sa preto rozhodol, že predsa sa tvorby produktov chopí, aj keď z toho umelec príliš nadšený nie je.

Bored Panda
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )