Foto: SITA/AP

Odborníci tvrdia, že hlavne starších ľudí bude potrebné čo najskôr preočkovať treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu.

V Česku sú státisíce seniorov, ktorým už vyprchala imunita po očkovaní proti koronavírusu. Vyplýva to zo štúdie brnianskych vedcov, o ktorej informuje spravodajský portál TN.cz. Odborníci otestovali takmer 700 seniorov nad 65 rokov, z ktorých podľa ich zistení viac ako polovica má buď veľmi nízku hladina protilátok alebo žiadne.

Vedci z Brna testovali 627 seniorov na protilátky v júni a začiatkom júla. Z nich 396 bolo mladších ako 75 rokov a 231 bolo starších. Až 60 z nich nemalo po štyroch a viac mesiacoch po očkovaní žiadne protilátky.

Seniori nemajú dostatok protilátok

Foto: SITA/AP

Prednosta kliniky infekčných chorôb Fakultnej nemocnice Brno Petr Husa vysvetlil, že používajú dva typy testov, aby sa im „maximálne podarilo zachytiť protilátkovú odpoveď“. U vybranej skupiny účastníkov testovanie hladiny protilátok doplňuje ešte vyšetrenie bunkovej imunity.

Predbežné závery štúdie poukazujú na to, že hladina protilátok proti koronavírusu klesá rýchlejšie u starších ľudí. Odborníci tvrdia, že hlavne starších ľudí bude potrebné čo najskôr preočkovať treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Tretiu dávku začali podávať napríklad už v Izraeli. V Českej republike má ukončené očkovanie takmer päť miliónov ľudí.

0
Uložiť článok
Komentovať