Ilustračná foto: SITA

Neprejavovali sa u nej symptómy ochorenia.

Koronavírus sa dokáže šíriť neuveriteľne rýchlo. Dôkaz o tom prichádza z čínskej provincie Chej-lung-ťiang, kde žena bez toho, aby mala s ľuďmi priamy kontakt, nakazila až 71 ľudí. 

25-ročná žena sa vrátila z USA ešte 19. marca. Pred jej príchodom sa pritom v regióne nenachádzal žiadny prípad nákazy. Aj keď nemala žiadne príznaky a dokonca testy na protilátky boli negatívne, ostala pre istotu v domácej karanténe, informuje portál Newsweek.

Osudný výťah

S nikým sa nestretávala, no keď si išla nakúpiť, tak využila výťah v budove. V ňom cestovala sama. Po nej do výťahu však nastúpila suseda a vtedy sa nakazila od ženy. Následne nakazila svoju matku a jej partnera v byte, ktorí o tri dni neskôr išli na párty.

2. apríla mal jeden z účastníkov párty mŕtvicu a bol prijatý do nemocnice. Vtedy sa ešte nevedelo, že už má koronavírus. 7. apríla testy ukázali, že partner matky má COVID- 19.

Ilustračná foto: SITA

Nákaza sa rýchlo šírila

Toto testovanie bol prvý potvrdený prípad v tejto skupine nakazených,” uvádza sa v časopise Emerging Infectious Diseases. Niekoľko ľudí z jeho okolia bolo takisto pozitívne testovaných, okrem iného aj suseda, ktorá sa vrátila predtým z USA.

Kým bol pacient s mŕtvicou v nemocnici, medzitým infikoval ďalších 28 ľudí na oddelení. Infikovaných bolo aj 5 sestier, jeden lekár a jeden zamestnanec nemocnice. Ešte pred potvrdeným nákazy koronavírusom previezli pacienta s mŕtvicou do inej nemocnice, kde nakazil ďalších 20 ľudí.

Keď sa vyšetrovatelia dozvedeli o tom, že žena predtým prišla z USA a opätovné testy ukázali, že má v sebe protilátky, dospeli k záveru, že bola asymptomatickým prenášačom a celá nákaza medzi ľuďmi začala práve osudnou cestou výťahom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )