Foto: Unsplash, TASR

Dovolenkovať virtuálnym spôsobom sa dá aj po Slovensku.

Všetky múzeá nielen na Slovensku, ale aj po celom svete sú v dôsledku aktuálnej koronakrízy stále zatvorené. Ich brány sa minimálne u nás znovu otvoria až v 3. plánovanej fáze uvoľňovania preventívnych opatrení, no viaceré z nich možno navštíviť aj teraz a navyše z pohodlia vlastného domova.

Len nedávno sme vám priniesli stručný výber unikátnych virtuálnych prehliadok slávnych svetových múzeí i miest, ktoré môžete navštíviť len za pomoci svojho počítača alebo mobilu. 21. storočie ponúka aj napriek obmedzeniam slobodu pohybu aspoň po internetovom priestore a ak si niekto niekedy myslel, že niečo podobné je možné všade inde, len nie na Slovensku, veľmi sa mýlil.

Aj slovenské múzeá (a nutné je podotknúť, že dávno predtým než ich koronavírus začal zatvárať) sprístupňujú svoje priestory návštevníkom prostredníctvom virtuálnych prehliadok. A rovnako, ako aj ich konkurenčné svetové unikáty, celkom zadarmo.

Kde sa teda môžete vybrať za kultúrou múzeí vrámci Slovenska? Vybrali sme viac než 10 miest, ktoré môžete navštíviť z pohodlia svojho gauča. Stačí len dostatok času a dobré pripojenie na internet.

Bojnický zámok a jeho nádvoria

Azda najznámejší spomedzi zámkov a hradov na Slovensku koronavírus taktiež na dobu neurčitú zatvoril. Našťastie, web Slovenského národného múzea, ktorý jedno z najromantickejších miest u nás spravuje, poskytuje v ťažkých časoch možnosť preskúmať jeho krásne nádvoria vďaka 3D fotografiám z rôznych uhlov.

Foto: Unsplash (Martin Katler)

Spišský hrad

Rovnako, ako v prípade Bojnického zámku, ponúka SNM možnosť preskúmať aj najväčší stredoveký hrad v strednej Európe na Spiši. Ten si obľúbili nielen miestni, ale aj turisti z celého sveta, vrátane hollywoodskych tvorcov, ktorí sem už neraz zavítali, aby tu mohli nakrútiť strhujúce scény do svojich filmov. Spišský hrad a jeho okolie si môžete prezrieť vďaka virtuálnym prehliadkam na viacerých miestach. Ktorá z nich je lepšia, už necháme na vás. Odporúčame však absolvovať túto aj túto.

Foto: Unsplash (Martin Katler)

Vihorlatský prales

Web Unesco na dosah však neponúka len virtuálne prehliadky miest či múzeí. Zaujímavá je aj virtuálna obhliadka Vihorlatského pralesa, ktorý je ako jedno z ďalších miest zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Vihorlatský prales mnohí opisujú ako prírodný raj nedotknutý človekom. Nájsť tu môžete pozoruhodné a vzácne živočíchy, nádherné prírodné scenérie, ale aj 240-ročné buky. Zároveň je toto miesto ako jedno z mála na Slovensku na Zozname UNESCO v spoločnosti takých prírodných lokalít ako americký Yellowstonský národný park, Mount Everest či Kilimandžáro. Ešte do roku 2012 bol vstup do slovenského pralesa obmedzený, teraz ho môžete návštiť aj prostredníctvom jedinečnej virtuálnej prehliadky.

Foto: TASR (Roman Hanc)

Múzeum voskových figurín

Aj keď tie najslávnejšie múzeá voskových figurín nájdete najmä v zahraničí, jediné na Slovensku sa nachádza priamo v centre Košíc. V múzeu môžete obdivovať 23 figurín historických osobností, ktoré z košického regiónu pochádzali alebo k nemu mali nejaký špeciálny vzťah, či ho preslávili vo svete.

Na piatich poschodiach si tak môžete spraviť fotografiu vedľa vydarených kópií Mateja Korvína, Andyho Warhola, Rudolfa Schustera či Františka II. Rákocziho. Samozrejme, to je možné až po opätovnom otvorení tohto múzea. Zatiaľ vám musí stačiť virtuálna prehliadka voskových figurín na počítači.

Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov

Do Krásnohorského Podhradia pozývajú prostredníctvom unikátnej virtuálnej prehliadky aj sprievodcovia mauzólea grófa Dionýzy Andrássyho a jeho manželky Františky, rodenej Hablawetz.

Ako uvádza na svojom webe SNM, ide o veľmi ojedinelú secesnú stavbu na Slovensku z roku 1904, ktorú dal postaviť gróf Dionýz v rokoch 1903 až 1904 ako posledný mužský predstaviteľ monackej vetvy Andrássyovcov po smrti svojej manželky Františky. Pochovaní sú v tejto zaujímavej a krásne vyzdobenej stavbe obaja. Prezrieť si ju môžete na virtuálnych fotografiách tu.

Foto: TASR (František Iván)

Jaskyne

Web UNESCO na dosah sprístupnil prostredníctvom virtuálnych prehliadok viacero zaujímavých miest na východe Slovenska. Okrem hradov, zámkov, námestí, radníc a ďalších kultúrne cenných miest však môžete nahliadnuť aj do rovnako súčasne zatvorených jaskýň. Pokiaľ patríte k tým, ktorým robia stiesnené (a často podzemné) priestory nevoľno, bude práve takýto spôsob ich obhliadky pre vás viac ako stvorený. Sprístupnených ich je 6, konkrétne ide o tieto: Dobšinská ľadová jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa, Jaskyňa Domica a Jasovská jaskyňa.

Foto: TASR (Lukáš Grinaj)

Múzeum mincí a medailí v Kremnici

Na Slovensku možno počas bežného obdobia navštíviť množstvo rôzne zameraných múzeí. Jedným z nich je aj Múzeum mincí a medailí v Kremnici, ktoré najnovšie vo virtuálnom priestore sprístupnilo prehliadku numizmaticko-historickej expozície Líce a rub peňazí – Peniaze a medailérstvo v dejinách Slovenska, ktoré sa bežne nachádza na expozícii Mestského hradu v Kremnici.

Virtuálna prehliadka ponúka návštevníkom možnosť nahliadnuť do priestorov expozícií múzea cez informačné body a zoznámiť sa s vybranými exponátmi, respektíve témami, ktoré ich približujú. A, áno, dá sa to aj zblízka. Prehliadku nájdete na oficiálnom webe múzea.

Špania Dolina

Virtuálne navštíviť možno aj jednu z najlákavejších banských obcí v Banskobystrickom kraji. Špania Dolina dlhé roky lákala predovšetkým súborom banských šácht, do väčšiny ktorých je však prístup prísne zakázaný. Tiché prostredie pokojnej obce nachádzajúcej sa v horách však môžete navštíviť aj prostredníctvom prehliadky, ktorá vás presvedčí, že ju raz musíte navštíviť aj osobne.

Foto: TASR (Branislav Račko)

Bodružal a drevený Chrám sv. Mikuláša

Východ Slovenska ukrýva množstvo jedinečných pamiatok, ktoré by mal každý z nás navštíviť aspoň raz za život. Patria medzi ne aj vzácne drevené kostolíky či chrámy, vrátane Gréckokatolíckeho chrámu sv. Mikuláša v Bodružali. Ten patrí medzi najstaršie drevené chrámy východného obradu na Slovensku a postavený bol v roku 1658.

Zrubová konštrukcia v tvare troch štvorcov, ktoré symbolizujú Svätú Trojicu je unikátna aj tým, že vzadu nad ňou možno nájsť pamätník na počesť 400 vojakov, ktorí padli počas 1. svetovej vojny a ich pozostatky sú uložené na bodružalskom cintoríne. Virtuálnu prehliadku dreveného chrámu nájdete tu.

Foto: TASR (S. Písecký)

Bardejov

Navštíviť najgotickejšie slovenské mesto v súčasnosti zrejme nenapadne každému. Bardejov však toho ponúka skutočne veľa, o čom sa môžete presvedčiť aj prostredníctvom tejto virtuálnej prehliadky. Bardejovské radničné námestie pripomína obdĺžnik, v ktorého centre sa majestátne vypína jedinečná stavba Baziliky sv. Egídia, ktorá so svojimi 11 gotickými krídlovými otlármi patrí k unikátom Európy. Nie je to však len toto, čo môžete v tejto prehliadke obdivovať. Neprehliadnuteľnou dominantou je aj budova Historickej radnice stojaca takmer v strede Radničného námestia, ktorá taktiež z Bardejova v rôznych anketách spravila jedno z najkrajších slovenských miest.

Foto: TASR (Milan Kapusta)

Viac ďalších virtuálnych prehliadok zaujímavých slovenských miest nájdete napríklad na tomto odkaze, prípadne naozaj dôkladným vyhľadávaním na internete – stačí zadať tie správne kľúčové slová.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )