Foto: TASR/AP

V Európe pribúdajú preventívne a bezpečnostné opatrenia.

Európa sa pripravuje na nástup vrcholu pandémie koronavírusu. Krajiny naprieč starým kontinentom prijímajú bezpečnostné a preventívne opatrenia a obmedzujú tak pohyb svojich obyvateľov. Prísne pravidlá platia od dnešného rána aj na Slovensku. V Ázii sa pritom začína situácia postupne stabilizovať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V Číne a Južnej Kórei opäť klesol počet osôb infikovaných novým koronavírusom i tých, ktorí mu podľahli. Informovali o tom v piatok svetové agentúry. Čína zaznamenala vo štvrtok len osem nových prípadov nákazy koronavírusom a sedem nových úmrtí, čo je najmenej od 20. januára, keď začali každý deň zverejňovať celoštátne údaje. Južná Kórea, po Číne, Taliansku a Iráne najviac zasiahnutá krajina, v piatok oznámila 110 nových prípadov nákazy, o štyri menej ako deň predtým, ako aj jedno úmrtie. Ide o najnižšie počty od 21. februára. V Taliansku pribudlo 189 mŕtvych, ochorením Covid-19 sa nakazilo už viac ako 15-tisíc ľudí.

Španielske mestá v karanténe

Štyri menšie mestá v španielskom autonómnom spoločenstve Katalánsko sú od štvrtka v karanténe. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na španielsku civilnú ochranu. V karanténe sa ocitli mestá Igualada, Odena, Santa Margarida de Montbui a Vilanova del Camí, kde žije okolo 66.000 ľudí. Títo ich nebudú môcť opustiť, pohyb mimo svojich domovov však budú mať povolený.

Katalánska ministerka zdravotníctva Alba Vergésová uviedla, že pozornosť úradov sa sústreďuje na Igualadu, mesto s 40.000 obyvateľmi, ktoré je vzdialené len 70 kilometrov od regionálneho hlavného mesta Barcelona, pretože počet prípadov nákazy novým koronavírusom tam rýchlo rastie. Vo štvrtok ich pribudlo 38, celkovo ich je 58, z toho väčšina (36) sú zdravotníci, píše denník El País. Traja nakazení medzičasom zomreli. V Španielsku podľa novín El País zaregistrovali do štvrtkového večera vyše 3140 nakazených a 84 úmrtí. Španielsko je tak po Taliansku druhou najviac zasiahnutou krajinou v Európe a piatou na svete.

Foto: TASR/AP

Prísne preventívne a bezpečnostné opatrenia na Slovensku

Od dnešného rána platia na Slovensku prísne bezpečnostné a preventívne opatrenia, ktoré majú zabrániť najmä prudkému vzrastu prípadov nákazy. Od pondelka budú zatvorené všetky materské, základné, stredné a vysoké školy. Vo väčšine z nich sa však nevyučuje ani dnes, na základe rozhodnutí žúp či miest. Na Slovensku máme zatiaľ potvrdených 21 nakazených pacientov, od dnešného rána platia nasledujúce opatrenia.

  • Hraničné kontroly sú zavedené na všetkých hraničných priechodoch s výnimkou Poľskej republiky, kde bude situácia priebežne monitorovaná. Na územie SR bude pustený len ten, kto tu má trvalý alebo prechodný pobyt.
  • Do 14-dňovej karantény pôjde každý s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, kto sa vráti zo zahraničia. Ministerstvo vnútra (MV) SR má pripravené aj zariadenia pre tých, čo nechcú, alebo nemôžu ísť do domácej karantény.
  • Medzinárodná vlaková a autobusová doprava bude od piatka cez územie Slovenska úplne zastavená. Nákladná preprava je povolená ako na vnútroštátnych, tak aj medzinárodných trasách s cieľom zabezpečiť zásobovanie. Vodiči kamiónov musia byť vybavení ochrannými pomôckami.
  • MV SR obmedzuje úradné hodiny v klientskych centrách, na okresných úradoch, úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny a v pobočkách Sociálnej poisťovne na tri hodiny denne.
  • Slovenská pošta funguje v obmedzenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii.
  • V rámci opatrení budú zatvorené aj bary, zábavné podniky, lyžiarske strediská, wellness centrá, kúpele, akvaparky, fitnes centrá, detské kútiky a ďalšie voľnočasové zariadenia. Mimo prevádzky zostávajú aj sociálne a kultúrne zariadenia. Hotely a reštaurácie budú otvorené.
  • Naďalej platí zákaz návštevy nemocníc, organizovania hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy.
  • Vnútroštátne vlaky budú od soboty (14. 3.) premávať každý deň podľa sobotného grafikonu. Cez víkend bude obmedzená aj prevádzka obchodných centier, kedy bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu.
  • Od pondelka (16. 3.) budú na 14 dní zatvorené aj všetky školy a školské zariadenia.
  • Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča občanom cestovať do zahraničia počas trvania mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky.