Ilustračná foto: Unsplash

Smiech je nielen príjemný, ale aj užitočný.

Smiať sa v istých momentoch je nezdvorilé, nevhodné, ba až urážajúce. No mimo takýchto chvíľ by sme sa mali smiať čo najviac. Smiech totiž vyžaduje zapojenie a koordináciu veľkého množstva súčastí organizmu a aj vďaka tomu zlepšuje fyzickú a duševnú pohodu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Fyzická sila smiechu

Ľudia sa začínajú smiať už v dojčeneckom veku. Vtedy pomáha rozvíjať svaly a silu hornej časti tela. Smiech vyvoláva pohyb svalov na tvári, čo často zahŕňa pohyb očí, ale aj celkovo hlavy a ramien, uvádza portál The Conversation, kde sa téme venovala profesorka psychológie, Janet M. Gibson.

Smiech tiež aktivuje viac oblastí v mozgu. V prvom rade je to časť zodpovedná za motoriku, ktorá riadi svalstvo, a potom tiež predný mozog, ktorý nám pomáha pochopiť kontext situácie a nakoniec limbický systém, ktorý produkuje pozitívne emócie.

Ilustračná foto: Pixabay

Spojenie všetkých troch súčastí mozgu posilňuje nervové spojenia a pomáha zdravému mozgu koordinovať jeho činnosť. Aktiváciou nervových dráh emócií, ako je radosť a veselosť, môže smiech zlepšovať náladu a znížiť emocionálnu reakciu na stres.

Smiech môže pomôcť kontrolovať hladinu sérotonínu v mozgu, podobne ako antidepresíva. Je tak akoby protijedom na stres, ktorý ohrozuje náš organizmus a zvyšuje náchylnosť na ochorenia.

Kognitívna sila smiechu

Dobrý zmysel pre humor a následný smiech pramenia od dostatočnej miery sociálnej inteligencie a zdrojov pamäte. Smiech, podobne ako humor, zvyčajne vznikajú pri rozpoznávaní nezrovnalostí alebo absurdnosti situácie.

Musíte najprv pochopiť správanie či samotnú udalosť, inak k smiechu nedôjde a musíte tiež vidieť svetlejšiu stránku vecí. Musíte rozumieť, že existujú aj iné možnosti, ako sú vyslovené a premýšľať o nich.

Sociálna sila smiechu

Mnoho kognitívnych a sociálnych zručností spolupracuje, aby pomáhali sledovať, kedy a prečo sa v rozhovoroch vyskytne príležitosť na smiech. Smiech tiež vytvára väzby a zvyšuje intimitu s ostatnými ľuďmi v skupine. Jazykovedec Don Nilsen poukazuje na to, že obrovský smiech sa zriedkakedy vyskytuje v momentoch, keď sme sami, čo znamená, že podporuje sociálnu úlohu.

Od začiatku života je už smiech dojčiat vonkajším znakom potešenia, ktorý pomáha posilňovať väzby so svojím opatrovateľom, zvyčajne matkou alebo otcom.

Neskôr je smiech externým znakom zdieľania situácie. Napríklad komici sa snažia ľudí rozosmiať, aby sa ich diváci cítili psychologicky bližšie k ním.

Ilustračná foto: Pixabay

Duševná sila smiechu

Smiech vyvoláva pozitívne emócie, ktoré pomáhajú ľuďom prežívať zmysluplný život a pomáha im prosperovať. Pocity ako zábava, šťastie, veselosť a radosť vytvárajú a posilňujú tvorivé myslenie. Zvyšujú tiež subjektívnu pohodu a spokojnosť so životom.

Vedci zistili, že tieto pozitívne emócie korelujú s kladným hodnotením zmyslu života a pomáhajú tiež starším ľuďom udržiavať nadhľad na ťažkosti, ktoré počas života zažili.

Smiech ako reakcia na zábavu je tiež zdravým mechanizmom pri riešení problémov. Keď sa smejete, beriete situáciu alebo seba samého menej vážne a môžete sa lepšie popasovať s nastolenými okolnosťami.

Psychológovia v malom experimente merali frekvenciu a intenzitu smiechu u 41 ľudí počas dvoch týždňov. Zistili, že čím viac sa účastníci experimentu smiali, tým mali nižší stres. Nezáležalo pritom na intenzite smiechu, stačili malé smiešne situácie a efekt bol badateľný.

Aj iné psychologické experimenty poukazujú na dôležitosť smiechu po celý deň. Je preto iba na vás, ako sa k tomu postavíte, avšak výhody smiechu sú nepopierateľné.

Uložiť článok

Najnovšie články