Hnutie Sme rodina zablokovalo návrh zákona o výhodách pre očkovaných.

Koaličné hnutie Sme rodina zablokovalo vládnu novelu, ktorá hovorí o očkovaní a testovaní ako podmienkach pre prípadný vstup do reštaurácií či podnikov.

Z návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia totiž vyplýva, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, ktorý informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Návrh v stredu (30. 6.) schválila vláda, chce, aby o ňom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

„Mrzí ma, že vzniklo veľmi veľa dezinformácií pri snahe prijať zákon, ktorý mal byť dnes predložený v skrátenom legislatívnom konaní v parlamente a hnutie Sme rodina ho zablokovalo,“ uviedol Kollár. Odmieta, že by to Sme rodina robilo pre politický výtlak, ako aj ich označenia za antivaxerov. Deklaroval, že to robia pre ľudí, aby ešte viac nepolarizovali spoločnosť.

Boris Kollár na dnešnej besede povedal, že hnutie Sme rodina nechce, aby sme tu vytvárali dve skupiny ľudí a to očkovaných a tých, čo nie sú očkovaní. Z návrhu totiž vyplýva, že nezaočkovaní si budú musieť antigénové alebo PCR testy zaplatiť. Pre rodiny by to vraj bola príliš veľká čiastka. Podľa Petra Pčolinského s týmto návrhom súhlasí napríklad strana SaS, ktorá je za to, aby si neočkovaní testy platili.

Mrzí ho, že poslanci SaS a skupina poslancov Za ľudí združených okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej kritizujú hnutie Sme rodina za tento postoj. Nechcú preto podporiť pri hlasovaní očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus. „Vďaka tomu, že sme to zablokovali, tak nie sú ochotní podporiť ďalšie dva rozumné návrhy, ktoré by stimulovali, ktoré dnes budeme mať v parlamente,“ uviedol Kollár.

Sme rodina odmieta, aby si ľudia museli vyberať „so zbraňou priloženou pri hlave“, takýto návrh bude hnutie blokovať. „Neexistuje, že 4-členná rodina, ktorá nie je zaočkovaná by musela pred obedom v reštaurácii absolvovať PCR testy,“ povedal Pčolinský.

Boris Kollár skritizoval ceny za testy, podľa neho to polarizuje spoločnosť. Je dôležité, aby sa ľudia nechali zaočkovať, no zároveň je aj dôležité rešpektovať tých, čo sa očkovať nechcú.

Sme rodina návrh vyblokuje

„Sme rodina nebude hlasovať za návrh zákona, ktorý by podmieňoval vstup do rôznych prevádzkových priestorov či na verejné podujatia preukázaním sa potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o jeho prekonaní, či negatívnym testom,“ avizovalo hnutie na sociálnej sieti.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 musí podľa Sme rodina zostať na dobrovoľnej báze. „Na ľudí, ktorí sa dať zaočkovať nechcú, nemôžeme vyvíjať nátlak v podobe neustálej povinnosti preukazovania sa testami, ktorých vykonanie je spoplatnené, alebo ich znevýhodňovať inými spôsobmi, ktoré rozdeľujú spoločnosť,“ doplnilo hnutie.

Poslanec Národnej rady SR (NR SR) Patrick Linhart (Sme rodina) zdôrazňuje, že žiadny politik a žiadna vláda nemôže zakázať občanovi vstup do reštaurácie, či obchodu, pokiaľ nie je držiteľom očkovacieho preukazu. Týmto sa podľa neho delia ľudia na dve kategórie a dva tábory.

„Vyzývam ľudí k zodpovednosti, ale nikdy im nebudem nariaďovať povinné vpichnutie cudzej látky do svojho tela. To musí byť každého dobrovoľné rozhodnutie,“ doplnil Linhart s tým, že zahlasuje proti „takému diktatívnemu prístupu štátu k občanom“. Aj Petra Hajšelová (Sme rodina) je zásadne proti takému návrhu. „Zrušili sme mobilné odberné miesta a ľudia si testovanie budú musieť zaplatiť. Toto nie je dobrovoľnosť, ale nátlak na ľudí. A ja za toto nikdy nezahlasujem,“ podotkla vo svojom profile na sociálnej sieti. Samotné hnutie Sme rodina dnes zverejnilo stanovisko, že za predmetný návrh nezahlasuje a bude proti.

0
Uložiť článok
Komentovať