Foto: TASR - Jaroslav Novák

Slovensko je žiaľ na 1. mieste v počte úmrtí na Covid-19 na milión obyvateľov.

Na Slovensku je situácia kritická. Nepridáva jej ani fakt, že britskú mutáciu už potvrdili aj v Banskej Bystrici, Bratislave, Michalovciach, v Nitre ale aj ďalších mestách.

Dobrou správou je, že vedci na čele s Pavlom Čekanom už vyvinuli PCR test, ktorý dokáže účinne odhaliť aj mutáciu, čím by sa mohol zjednodušiť prehľad o týchto prípadoch, rovnako aj presné miesta, kde sa mutácia šíri. Včera však lekár Peter Visolajský zverejnil status, v ktorom ukazuje, že Slovensko je na 1. mieste v počte úmrtí na koronavírus na svete na milión obyvateľov. Prečo je to tak, keď sa britská mutácia šíri aj v ostatných krajinách?

Na Slovensku zomiera na Covid-19 najviac ľudí

Peter Visolajský najskôr vysvetľuje, že síce áno, na Slovensku sa šíri nová mutácia, čo môže spôsobovať vysoký podiel infikovaných, ale predsa nie sme jediná krajina, kde sa mutácia šíri. Napriek tomu má množstvo krajín lepšiu situáciu ako Slovensko. Podľa medzinárodných porovnaní, ak prepočítame počet COVID úmrtí na na 1 milión obyvateľov, tak Slovensko vychádza ako najhoršia krajina na svete. Na 1 milión obyvateľov Slovensku dnes zomiera najviac ľudí. Potvrdzuje to aj graf, ktorý Visolajský zdieľal.

Situácia na Slovensku je vážna, ALE…

Áno, máme na Slovensku britskú mutáciu, ako hovorí pán minister, keď zdôvodňuje…

Uverejnil používateľ Peter Visolajský Utorok 12. januára 2021

V závere Visolajský vysvetľuje, čo je príčina vysokej úmrtnosti u nás. Je to stav zdravotníctva, ktorý je zlý. “Nedávno som povedal pre denník N, že stav keď na Slovensku budeme mať Bergamo, uvidíme nie podľa fotiek našich nemocníc, aké sme videli na jar z Talianska, ale podľa počtu úmrtí.”

Podľa lekára sme “krajina, ktorá stavala štadióny za milióny eur a naše 60-ročné nemocnice chátrajú. Sme krajina, kde sme dovolili finančným skupinám, aby si spravili zo zdravotníctva dojnú kravu (len pri kauze Dôvera vytiahli z nášho zdravotníctva 470 miliónov eur).

Roky sme premárnili debatami o nezmyselnom trhu v zdravotníctve. Sme krajina, ktorá si roky nevážila zdravotníkov, nepočúvala hlasy a upozornenia lekárov. Sme krajina, ktorá nevyužila leto, aby sme dnes nemali nemocnice s nedostatkom kyslíkových rozvodov. Sme krajina, ktorej dnes na jeden milión obyvateľov umiera na koronavírus najviac ľudí.”

Vedci k celoplošnému testovaniu

Na Facebooku sa k celoplošnému testovaniu vyjadril aj Ivan Bošňák z Dát bez pátosu. Zverejnili jasný model, podľa ktorého by testovanie mohlo fungovať a zabezpečiť, aby malo želaný výsledok. Odporúča testovať 26 okresov. Viac sa dočítate v statuse.

VYJADRENIE K ČAROVNÉMU GRAFU / VEĽMI ZLÝ NÁPAD

S pani Alexandra Bražinová je mi (Ivan Bošňák) radosť vyjadrovať sa “k…

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Streda 13. januára 2021

Epidemiologička Alexandra Bražinová, biochemik Pavol Čekan a ani virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied nepovažujú celoplošné testovanie antigénovými testami na nový koronavírus na území celého Slovenska, ktoré v pondelok avizoval premiér Igor Matovič, za správny krok.

0
Uložiť článok
Komentovať