Foto: CC Flickr.com (NASA Adds Leap Second to Master Clock)

Už je to 75 rokov, čo symbolické hodiny posledného súdu ukazujú, koľko času nám ostáva do apokalypsy.

Každý rok v januári sa opätovne nastavujú hypotetické hodiny (Doomsday Clock), ktoré ukazujú, koľko času nám ešte ostáva, kým nás napokon zasiahne absolútna skaza. Všetkým je jasné, že do pomyselnej polnoci nám už veľa času neostáva. Tento rok môžete sledovať resetovanie hodín naživo.

Resetivanie hodín môžete sledovať naživo

Pomyselné hodiny konca sveta vytvorili americkí vedci už v roku 1947. Odvtedy akademický žurnál Bulletin of the Atomic Scientists (BAS) každý rok vyhodnocuje, ako sa situácia na svete zmenila. Tím odborníkov z rôznych oblastí rozhoduje o tom, či sa ručičky pohnú vzad, vpred, alebo ostanú vo svojej pôvodnej pozícii, píše portál Live Science.

V roku 2020 sa hodinové ručičky ocitli len 100 sekúnd pred apokalypsou a v roku 2021 si pozíciu udržali. Ako však budú vyzerať hodinky teraz, keď máme za sebou ďalší rok pandémie koronavírusu a svet zasiahla aj nejedna prírodná katastrofa?

Tento rok sa odborníci rozhodli, že resetovanie hodín môžu sledovať ľudia naživo, a to dnes o 16:00 stredoerurópskeho času na webe The Bulletin. V čase, keď boli hodiny tesne po druhej svetovej vojne vytvorené, si odborníci mysleli, že najväčšiu hrozbu (vytvorenú rukou človeka) pre ľudstvo predstavujú jadrové zbrane.

V priebehu desaťročí sa však ukázalo, že našu existenciu ohrozujú nielen tie, ale aj klimatická zmena či pandémie. Aj preto naposledy ručička ukazovala, že sme len 100 sekúnd od polnoci. Tak blízko k absolútnej skaze sme pritom nikdy od vytvorenia hodín neboli.

Foto: unsplash

Ako sa zmenila situácia za posledný rok?

Hladina oceánov a morí stúpa rýchlejšie, než predvídal akýkoľvek doteraz vytvorený model. Pralesy sú každý rok v plameňoch a do ovzdušia sa uvoľňuje omnoho viac oxidu uhličitého, než pľúca Zeme stihnú absorbovať. Nehovoriac o tom, že globálne otepľovanie permanentne ohrozuje aj arktické oblasti.

Ranou pod pás bola a stále je aj pandémia koronavírusu. Rok 2021 bol poznačený aj novým variantom – vysoko nákazlivým omikronom. Ľudí trápila otázka, či sú vakcíny proti omikronu dostatočne účinné a okrem toho, nie každý na svete vôbec má možnosť dať sa zaočkovať. Zákernou chorobou sa po celom svete nakazili už milióny ľudí a množstvo z nich ochoreniu podľahlo. Jednoducho povedané, situácia je kritická a ľudstvo už viac nemá priestor na ďalšie chyby a prešľapy.

0
Uložiť článok
Komentovať