Jedinečnosť tejto kapely na Slovensku je naozaj badateľná. Veď kto tu robí hip-hop ako kapela a nie ako jednotlivec? Živá kapela pritom dodáva tejto...

Jedinečnosť tejto kapely na Slovensku je naozaj badateľná. Veď kto tu robí hip-hop ako kapela a nie ako jednotlivec? Živá kapela pritom dodáva tejto muzike nový rozmer, s tým, že chalani zo Slow Flow to riešia ešte inak, s vplyvmi rôznych hudobných štýlov čo tomu celému dáva ďalšiu dimenziu.

Na otázky odpovedal Matys.

slow flow1

Na začiatok. Ako a kedy vzniklo Slow Flow, z koho pozostáva?

Bolo to v decembri 2011. Za pár dní sme nahrali demo, ktoré vyšlo v marci 2012. Je nás 5. Gitara Mike Bobula, basgitara Tomi Belicza, Kláves Erik Dimitrov, bicie Adam Noška no a vokál okupujem ja.

Máte na konte jedno demo, pár dní dozadu ste ukázali svetu dva nové single. Dá sa to brať ako predzvesť prvého albumu?

Rozhodne áno. Netrúfam si tipovať, kedy presne to bude von, ale proces nahrávania už začal a materiálu máme kvantá.

 

Prišli ste na scénu s niečím novým, čo myslím, tu doteraz nebolo. Vaša muzika, prejav a texty sú intímnejšie ako to zvykne byť v slovenských hip-hopových bandách. Ako by ste definovali vašu hudbu, ak by sme sa mali hrať na škatuľky? Je to vlastne hip-hop?

Hip hop to je určite, aj keď sme mierne niekde inde, či už hudobne, alebo aj textovo. Moc nad tým nepremýšľame v štýle, že ako by sme to chceli robiť. Jednoducho to robíme tak ako nás to baví a ako to cítime. Tým, že každý z nás počúvame široké spektrum muziky, sú tam citeľné značne žánrové presahy. Poslednú dobu si v kapele ideme posledné CD Roberta Glaspera. Mocnosť.

 

V poslednom čase sa začal hip-hop hrávať spolu so živými kapelami. Živé vystúpenie tým naberá oveľa väčšiu energiu. Vy ste rovno začali ako kapela. Beriete to ako výhodu =)?

Myslím, že dlhšiu dobu zvykli hrávať top mená hip-hopu veľké koncerty s kapelou. Samozrejme, že to má úplne inú energiu. Má to svoje pre a proti. Napríklad sme hudobne obmedzení primárne len na nástroje. ktoré máme v kapele, ale zas to sa dá potom dorovnať aranžmánmi, prípadne elektronikou s ktorou začíname pomaly experimentovať.

 

Hudobne sú vaše skladby rôznorodé, akým smerom sa uberáte najradšej? Čo Vás baví hrať najviac?

Baví nás veľa vecí. A sme v tom pravdepodobne celkom kompatibilní, čo sa hudobného vkusu týka. Najviac nás baví asi hip-hop samozrejme, ale s tým, že tam vsúvame aj iné žánrové prvky. Motiváciou prečo vzniklo Slow Flow, bola asi primárne kapela The Roots, ktorú si všetci ideme.

 

Matys, ty píšeš všetky texty. Kedy si s tým začal? Čo ťa nakoplo písať a čo je inšpirácou?

Písal som prakticky už od útleho veku rôzne bullshity a pseudobásne a neviem čo všetko. Rapovú formu som tomu dal, keď som mal asi 14 alebo 15 rokov a odvtedy mi je tá forma sebavyjadrenia zatiaľ najbližšia. Inšpirácia je všade okolo mňa a dosť často zvyknem byť až prehnane osobný v textoch, ale srať sa na to. Pre mňa je to forma terapie.

 

Texty sú teda čisto iba tvojím vyjadrením, či to chalani v kapele majú aspoň raz za čas tak isto? Nájdu sa aj veci, s ktorými nesúhlasia keď niečo píšeš? Či to nechávajú čisto v tvojej réžii?

Vieš čo, texty sú len v mojej réžii a chalani mi do toho vôbec nekecajú. Myslím, že niekomu vadila nejaká referencia na drogy, ale už si na to nespomínam, takže to nebolo nič zásadné. Skôr sa zvykneme baviť v štúdiu o samotnom prejave, frázovaní, flow-e a speve. Potom je to už o komprimise, čo sa páči chalanom a za čím si stojím ja.

 

Hudbu robíš tiež? Či tá vzniká na skúškach, alebo v hlave niekoho iného?

Väčšina skladieb vznikne niekde v Mikeho detskej izbe. Celé to zväčša začína gitarovou linkou a v skúšobni sa od toho odrazíme a spraví sa aranž plus ostatné nástroje. Nejaké veci vznikli aj na základe Tomiho basovej linky.  

 

Máte vysnívané mesto, klub, festival, kde by ste si radi zahrali?

Matys: Určite by sme si radi zahrali niekedy na Pohode. Malú Pohodu a.k.a. Grape festival sme absolvovali a bolo to skvelé.

Erik Dimitrov: Hip-hop Kemp.

Tomi Belicza: Festivaly Sziget a Volt.

Mike Bobula: Nie, ambície treba mať vyššie. Royall Albert hall 😀

Bol Grape doteraz váš najväčší koncertný zážitok?

Pravdepodobne áno. Grape Festival bol skvelý.

 

Čo momentálne počúvate najviac?

Matys: GIRL od 40 ročného mladíka hra posledné 2 dni u mňa stále, plus,  vrátil som sa k nedocenenému albumu How I got over od Roots, a dookola si idem ľudí ako Kendrick Lamar, Mac Miller, Pusha T, Grieves, Plan B, Intuition, Hocus Pocus, prípadne veci ako sbtrkt, James Blake, Wih´lo…

Erik Dimitrov: Pharell Williams – GIRL

Mike Bobula: Sly and The Family Stone, Al Green a staré dosky spolu s novými vecami čo sú na scéne.

Tomi Belicza: Ja počúvam vtákov v lese pod Pajstúnom a sem tam Snarky Puppy a moderný jazz.

Riešiš okrem Slow Flow aj nejaké iné projekty?

Momentálne pracujem na EP s trenčianskym producentom, ktorý si hovori Názor. Nedávno sme zverejnili prvy singel „Klára“, na ktorý nakrúcame aj videoklip.

Dostala sa ku mne aj informácia, že kapela čoskoro ukončí svoju činnosť, kvôli tvojmu štúdiu. Čo je na tom pravdy?

To bude nejaký zvláštny hoax, nakoľko v Prahe neštudujem, ale pracujem a s kapelou to rozhodne nezabalíme. Do Bratislavy je to z Prahy na skok =).

Máte v najbližšej dobe naplánované nejaké koncerty? Poprípade festivaly v lete? Či sa momentálne sústredíte hlavne na tvorbu a na váš prvý album?

Sústredíme sa na album ale hraniu sa vôbec nebránime. Nejak pro aktívne to neriešime, ale vždy, keď nás niekto bookne a z našej strany tam je priestor tak hráme. Ak by nás cez leto zavolali na nejaké festivaly, budeme len radi.

Riešiš aj slovenský, český hip-hop? Sú tu nejaké mená, ktoré ťa zaujali?

Vieš čo, sledujem okrajovo, čo sa doma deje a celkom dosť vecí ma v poslednej dobe baví. Predtým som mal skôr pocit a stále vlastne mám, že polovica „MC´s“ nevie, čo je punchline, flow a word play a pritom sa tvária ako králi. Smiešne.

 

Čo by ste najradšej odkázali nielen hudbou a nielen svojim fanúšikom na záver?

Matys: Nič mi nenapadá. Však „cez bary ma spoznáš, lebo farbím tie beaty, ako steny dóza.“

Mike Bobula: peace out

Tomi Belicza: Nefetujte! Športujte a robte lásku s kondómom!

www.facebook.com/slowflowofficial

Najnovšie články