Ilustračná foto: Unsplash (Denis Vdovin)

Postoj Čechov k ostatným krajinám zisťuje agentúra od roku 1994.

Najobľúbenejšou zahraničnou krajinou je pre Čechov tradične Slovensko, naskrz kladný vzťah majú Česi takisto k Rakúsku a Chorvátsku. Rezervovaný vzťah česká verejnosť, naopak, deklaruje v prípade Číny, Turecka či Ruska, vyplýva z prieskumu agentúry STEM, ktorú v pondelok citoval spravodajský web Novinky.cz.

Zmienená agentúra postoj Čechov zisťuje pravidelne od roku 1994, pričom na hodnotenie používa školskú klasifikačnú stupnicu od jeden do päť.

Slovensko, ktoré je tradične na špičke rebríčka, hodnotilo známkou jedna či dve 87 percent opýtaných. Rakúsku sa kladného hodnotenia dostalo od 78 percent a Chorvátsku od 73 percent opýtaných.

„Ďalšie prevažne pozitívne vnímané krajiny sú Holandsko, Taliansko, Kanada a krajiny severnej Európy – Švédsko, Nórsko, Dánsko; všetkým dalo pozitívnu známku aspoň 70 percent opýtaných,“ pripomenula agentúra STEM.

Foto: TASR (Radovan Stoklasa)

Približne 60 percent Čechov pozitívne hodnotí Belgicko, Maďarsko, Francúzsko, Britániu a Slovinsko, za ktorými nasledujú Japonsko, Poľsko a Nemecko – tie pozitívne ohodnotilo vyše 50 percent respondentov.

Spojené štáty kladne hodnotí 41 percent ľudí, Srbsko 39, Rusko 34, Ukrajinu 29, Turecko 25 a Čínu 22 percent. Najvyšší podiel negatívneho hodnotenia – známok štyri a päť – majú Čína (41 percent), Turecko (36 percent) a Rusko (34 percent).

Prieskum reflektuje aj vývoj vzťahu Čechov k niektorým krajinám v porovnaní s rokom 2017. „Spojené štáty zaznamenali najväčší prepad v počte jednotiek a dvojok zo všetkých skúmaných krajín oproti roku 2017. Prepad môžeme dať do súvislosti s nástupom prezidenta Trumpa a jeho krokmi,“ pripomenula agentúra STEM s tým, že určitý prepad popularity postihol aj Francúzsko, Nemecko a Britániu. Prieskum sa uskutočnil 14.-30. júna a zapojilo sa doň 1004 respondentov.

Uložiť článok

Najnovšie články