Foto: Maciej Majewski

Poľský diaľkový pozorovateľ Maciej Majewski stanovil nový slovenský rekord.

Nie je ničím výnimočným, keď sa obyvateľom Bratislavy a okolia podarí na horizonte spozorovať vrcholky rakúskych Álp. Čím viac na východ sa však z hlavného mesta presúvame, tým sú podmienky horšie. Poľskému fotografovi a pozorovateľovi sa však podarilo niečo výnimočné. Vytvoril tak nový absolútny slovenský diaľkový rekord.

Rok 2020 začal pre Slovensko rekordom. Poľskému fotografovi a diaľkovému pozorovateľovi Maciejowi Majewskému sa podarilo Alpy spozorovať z hrebeňa Veľkej Fatry. Na fotografie tak dokázal zvečniť alpské vrcholky v Rakúsku vzdialené približne 285 kilometrov. Podľa SHMÚ sa poľskému fotografovi týmto výkonom podarilo stanoviť nový rekord v diaľkovom pozorovaní z územia Slovenska.

Foto: Maciej Majewski

Podľa článku, ktorý Maciej Majewski zverejnil na stránke refraktor.pl, sa poľský fotograf vybral do Veľkej Fatry druhý januárový deň. Na základe predpovede počasia zistil, v ktorej časti dňa by mal byť vzduch v regióne najsuchší, vďaka čomu je možné pozorovať vzdialenejšie objekty ako pri vyššej vlhkosti vzduchu.

Foto: Maciej Majewski

Majewski si nakoniec na pozorovanie vybral veľkofatranský vrchol Ostredok. Najvyšší vrchol Veľkej Fatry (pred niekoľkými rokmi bitka o najvyšší vrchol medzi severným a južným vrcholom Ostredku, pozn. red.) ponúka mimoriadny kruhový výhľad na široké okolie stredného Slovenska. Okrem toho bol podľa Majewskieho pre diaľkových pozorovateľov už dlho vytipovaným adeptom na fotografovanie alpských vrcholov.

Foto: Maciej Majewski

Majewskiemu sa to nakoniec podarilo. Z Ostredku pozoroval masív Schneebergu s najvyšším vrcholom Klosterwappen, či vrcholy Heukuppe, Stuhleck, Hohwechsel. Kým posledné menované boli viditeľné len vo väčších ohniskových vzdialenostiach, známy Schneeberg bolo možné pozorovať aj voľným okom.

Foto: Maciej Majewski

Zaujímavou zhodou okolností je, že v rovnaký deň sa rekord v pozorovanej vzdialenosti podarilo prekonať aj u našich severných susedov. Ako uvádza portál dalekieobserwacje.eu, z Králického Sněžníka na česko-poľskom pohraničí sa diaľkovým pozorovateľom rovnako podarilo odfotografovať o čosi viac ako 290 kilometrov vzdialené alpské vrcholy.