Miroslav Pokrievka

Rysy sú veľmi atraktívnym a vyhľadavaným vrchom v Tatrách plné nádherných výhľadoch. Trochu nižšie sa anchádza Chata pod Rysmi, ktorá veru ponúka návštevníkovi kopu zaujímavostí, vrátane latríny či zastávky.

Jestvuje vôbec niekto, kto by nepoznal obyčajné a klasické latríny? Takých stretnete málo. Hoci nám moderná doba nadelila splachovacie záchody, pre každého drevené búdky už navždy zostanú zaujímavé. Na Slovensku sa dokonca nachádza jedna veľmi zaujímavá. Nielenže je naoko celkom pekne zdobená, jedná sa totižto o najvyššie položenú latrínu vôbec v Tatrách a na Slovensku a núkajú sa z nej naozaj nádherné výhľady. Okrem toho sa v jej blízkosti nachádza aj celkom netradičná autobusová zastávka, a to všetko vo výške až 2300 metrov nad morom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Slobodné kráľovstvo Rysy. Netreba dodávať viac slov, a aj tak každý vie, o čo sa jedná. Turistami veľmi ospevovaný, navštevovaný a veľmi obľúbený vrch, nachádzajúci sa v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Rysy ponúkajú naozaj nádherný výhľad všade navôkol. Pokochať sa dá nádherným Slovenskom, ktoré vám leží ako na dlani alebo môžte hlavu obrátiť na poľskú stranu a pozrieť sa do susedného štátu. Človek si tu pripadá celkom maličký a svet je zrazu veľký. Tento známy tatranský vrch je tvorený troma vrcholmi. Vedeli ste, že jeden z týchto vrcholov, ten severozápadný, sa považuje za najvyšší vrch Poľska a od roku 2000 slúži ako hraničný peší priechod? Ak nie, nuž, už to viete.

Ak by ste nepozbierali dostatok síl či odvahy, nevadí, ten, kto by až na samý vrchol nevyšiel, nech sa aspoň vyštverá na taktiež veľmi obľúbenú Chatu pod Rysmi. Vedeli ste taktiež o tom, že táto chata s výškou 2250 metrov nad morom je najvyššie položenou horskou chatou v Tatrách a na Slovensku? A toto ani z ďaleka nie je všetko. V tejto lokalite sa nachádza naozaj nemálo zaujímavostí, o ktoré by ste určite nechceli prísť.

Janka Sanetrikova
Janka Sanetrikova

Chata pod Rysmi je skutočne veľkým unikátom. V minulosti bola bohužiaľ niekoľkokrát zničená lavínou. Poslednýkrát to bolo len pred pár rokmi, v roku 2003. Na začiatku turistickej sezóny roku 2010 však bola slávnostne otvorená vynovená chata, aby ju lavíny prestali ohrozovať. Taktiež je jednou zo štyroch vysokohorských chát, ktoré zásobujú nosiči. Tí zvyčajne nosia náklad v hmotnosti až 90 kilogramov, čo vôbec nie je málo. Najlepšie je, že aj vy im môžete pomôcť. Na rázcestí je pripravený náklad, ktorý treba vyniesť hore. Môžte priložiť ruku k dielu, niečo zobrať, a tak im aspoň trochu pomôcť. Odmenou vám bude čaj s rumom a dobrý pocit z vykonaného skutku.

V diskrétnej vzdialenosti tohto malého slobodného kráľovstva sa nachádza nádherne zdobená latrína. Nielenže ide o najvyššie položenú latrínu v celých Tatrách či na Slovensku alebo najznámejší záchod, rozhodne je to aj latrína s najkrajším výhľadom. Veď kde inde by sa vám naskytol výhľad panoramatický priamo na Žabie plesá a Vysoké Tatry z vašej toalety?

Ak by bola pre vás túra veľmi náročná, využiť môžte aj iné služby, ktoré Chata pod Rysmi poskytuje. Medzi ne patrí napríklad zastávka autobusu, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti chaty a je na znamenie. Otázkou však zostáva, koľko by ste sa načakali, kým by autobus dorazil aj na najvyššie položenú zastávku.

Miroslav Pokrievka
Miroslav Pokrievka

Ako tam prídete? Veľmi jednoducho, od Popradského plesa cez rázcestie nad Žabím potokom, okolo Žabích plies a potom ku Chate pod Rysmi, odkiaľ môžte pokračovať na Rysy alebo si oddýchnuť či vyskúšať všetky spomínané skvosty. Taktiež môžte ísť poľskou stranou okolo Morského Oka a popri tom obdivovať nádhernú tatranskú prírodu.

Janka Sanetrikova
Janka Sanetrikova
Janka Sanetrikova
Janka Sanetrikova
Miroslav Pokrievka
Miroslav Pokrievka
interez.sk (Alexandra Geletová), wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články