Foto: TASR/AP

Aká je situácia ohľadom nového vírusu u našich susedov?

Na Slovensku k dnešnému dňu zatiaľ evidujeme 30 prípadov nákazy novým koronavírusom a dnes začali platiť prísne opatrenia. Ako sú však na tom krajiny, ktoré s nami susedia? V Poľsku aj v Rakúsku už majú prvé obete, Ukrajina je jednou z najmenej postihnutých krajín v Európe.

Článok pokračuje pod videom ↓

Upozornenie: Jednotlivé počty sa môžu líšiť vzhľadom na čas publikovania tohto článku.

V Česku hlásia 117 nakazených ľudí

Česká vláda od piatka od 12.00 h rozšírila karanténu na občanov vracajúcich sa do Česka zo všetkých rizikových krajín. Úrady ich najnovšie určili 18. Pre portál iDNES.cz to v piatok potvrdil minister vnútra Jan Hamáček. Vláda už skôr vyhlásila v Česku núdzový stav. V ČR zaznamenali aktuálne 117 ľudí nakazených novým koronavírusom.

Foto: TASR/AP

Aktuálne údaje v ČR ukazujú, že tam vyšetrili celkovo 2353 vzoriek, z nich bolo 117 pozitívnych, testuje 18 laboratórií. „V noci prišiel jeden pozitívny prípad z Juhomoravského kraja. Ďalšia aktualizácia bude o 14.00 h,“ napísal v piatok dopoludnia na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorého citoval portál iDNES.cz.

Rakúsko zaznamenalo prvé úmrtie

Ľudí s pozitívnymi výsledkami testov na infekciu novým druhom koronavírusu bolo v Rakúsku do piatka už najmenej 437, čo predstavuje ďalší výrazný nárast oproti stavu zo štvrtkového popoludnia, keď bolo známych 361 prípadov. Vyplýva to z údajov zverejnených tlačovou agentúrou APA.

Rakúske ministerstvo zdravotníctva hlásilo v piatok ráno 428 preukázaných prípadov nakazenia od začiatku šírenia nového koronavírusu, z čoho najviac – 132 – pripadalo na spolkovú krajinu Tirolsko.

Neskôr však prišla z Tirolska správa až o 141 nakazených, čím sa bilancia pre celé Rakúsko zvýšila na 437.

Foto: SITA/AP

Naďalej platí, že ochoreniu spôsobovanému novým koronavírusom podľahol v Rakúsku zatiaľ len jeden človek – muž vo veku 69 rokov, ktorý zomrel v noci na štvrtok vo Viedni.

Testy na prítomnosť nového koronavírusu podstúpilo v Rakúsku do piatkového rána už takmer 6600 osôb. Spolková vláda má v piatok oznámiť ďalšie opatrenia v rámci boja proti šíreniu nákazy.

Počet potvrdených nakazených koronavírusom v Maďarsku stúpol na 19

Počet nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku stúpol na 19. Informoval o tom v piatok spravodajský server Infostart.hu, podľa ktorého túto novú nákazu potvrdili v prípade troch občanov Maďarska.

Foto: SITA/AP

Trojica infikovaných mužov vo veku 67, 41 a 27 rokov je umiestnená v karanténe v budapeštianskej Nemocnici sv. Ladislava. Prvý z nich pracuje s mnohými cudzincami, druhý absolvoval nedávno cesty v Holandsku a Anglicku a tretí pricestoval spolu s ďalším infikovaným Maďarom z Izraela.

Medzi 19 nakazenými novým koronavírusom v Maďarsku sú deviati občania Iránu, jeden Brit a deviati Maďari.

Ukrajina zatiaľ eviduje len 3 prípady, no jednu smrť

Ukrajinská vláda nariadila uzavretie všetkých vzdelávacích inštitúcií, ako aj zákaz hromadných podujatí. Opatrenia vstúpili do platnosti vo štvrtok. Informoval o tom v stredu denník Kyiv Post. Ukrajina zatiaľ eviduje len tri potvrdené prípad nákazy ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus SARS-CoV-2.

Medzičasom na Ukrajine zaznamenali prvé úmrtie na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus. Obeťou je 71-ročná zo Žytomyrskej oblasti, ktorú hospitalizovali vo štvrtok.

V Poľsku evidujú už 61 prípadov nákazy koronavírusom

Prvé úmrtie v dôsledku nového koronavírusu vo štvrtok oznámilo Poľsko. Ochoreniu COVID-19 podľahla 57-ročná žena v meste Poznaň, informujú poľské médiá s odvolaním sa na námestníka starostu tohto západopoľského mesta Jedrzeja Solarského.

Nakazená žena bola niekoľko dní hospitalizovaná v kritickom stave v poznanskej nemocnici. Podľa televízie TVN24 prítomnosť vírusu u nej zistili v pondelok. Išlo o prvý prípad potvrdenia vírusu SARS-CoV-2 vo Veľkopoľskom vojvodstve.

Foto: SITA/AP

Poľsku momentálne podľa najnovších údajov ministerstva zdravotníctva evidujú už 61 prípadov nákazy koronavírusom. Prvý prípad nákazy hlásili z Poľska pred týždňom 4. marca.

Poľsku sú zrušené všetky hromadné podujatia a od 12. do 25. marca budú zavreté všetky vzdelávacie zariadenia, ako aj divadlá, múzeá, kiná a iné kultúrne inštitúcie.