foto: TASR - Jaroslav Novák

Igor Matovič informoval Slovensko o nových opatreniach v priamom prenose.

Už v piatok zasadala Pandemická komisia, ktorá navrhla sprísniť opatrenia týkajúce sa koronavírusu. Na Slovensku minulý týždeň pribudlo rekordne veľa pozitívnych prípadov a počty sa môžu zvyšovať. Dostali sme sa aj nad hranicu 500 prípadov denne, ktorú hlavný hygienik Ján Mikas predpovedal až v polovici októbra.

Statusy Igora Matoviča naznačovali, že opatrenia sa budú sprísňovať. K rovnakým záverom prišla aj Pandemická komisia, no čakalo sa na zasadnutie Ústredného krízového štábu, ktoré prebiehalo dnes od 12:00.

Núdzový stav

Na Slovensku by sa opäť mal vyhlásiť núdzový stav. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Počas rokovania Ústredného krízového štábu to avizoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Tento krok musí ešte v stredu (30. 9.) odobriť vláda.

“Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav,” vysvetlil Matovič. Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej.

Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Nové opatrenia platné od 1. októbra

Hromadné podujatia budú na Slovensku od októbra zakázané. Výnimkou budú sobáše, pohreby, krsty, zasadnutia orgánov verejnej moci či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní. Zakázať by sa tak mali športové, kultúrne či firemné podujatia, ale aj omše. Organizovanie rodinných osláv sa neodporúča.

Otvorené budú môcť byť iba prevádzky verejného stravovania, kde sa sedí. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽANO) v súvislosti s opatreniami proti rozšíreniu nového koronavírusu. Apeluje, aby ľudia mali na tvári rúško v reštauráciách stále, nemusia ho mať len keď jedia a pijú. Otvorené by mali byť od 6.00 do 22.00 h. Povolený bude predaj jedla cez okienko a jeho rozvoz nonstop.  Rúška bude povinnosť nosiť počas celého pobytu v prevádzke, zložiť si ho budeme môcť iba počas jedenia a pitia.

V obchodoch a obchodných domoch budú od 1. októbra povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Bude obmedzený aj počet osôb na prevádzku. Platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu pri vstupe.

Školáci a študenti druhého stupňa základných škôl a na stredných školách budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané.

Pri športových aktivitách v interiéri je rúška nosiť odporúčané.

Povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri opäť vstúpi do platnosti. Nosiť sa však bude v prípade, ak rozstupy medzi ľuďmi budú menšie ako dva metre.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )