foto: moviestillsDB.com

Je tu leto a to znamená jediné.

Že sa pečieme vo vlastnej šťave. Toto značne komplikuje nielen naše povinnosti, ale aj voľnočasové aktivity. Len sa priznajte, kedy ste naposledy prestali sústrediť pri čítaní knihy alebo sledovaní filmu. Pri teplotách, aké nás trápili v posledných týždňoch to nie je nič nevídané. Ak sa ešte stále sústredíte na tento článok, určite oceníte desiatku filmov, ktoré vás naladia do režimu letnej pohody a nemusíte pri nich premýšľať.

Mamma Mia!

ČSFD: 63%
IMDB: 6,4/10

Filmová adaptácia klasického muzikálu sa medzi kritikmi nestretla s pochopením, no publikum ju vrelo prijalo, čo z nej činí pohodové béčko, ktoré sa perfektne hodí na horúci letný večer. Vo filme si zahrali také hviezdy ako Meryl Streep, Colin Firth, Amanda Seyfried či Pierce Brosnan. Za tónov obľúbených piesní od ABBA vás necelé dve hodiny presunú do gréckeho raja, kde jednoducho zastal čas.

Rafťáci

ČSFD: 52%
IMDB: 5,6/10

Čo viac hovorí leto ako táto česká klasika. Film, ktorý na veľmi dlhú dobu zaškatuľkoval Jiřího Mádla, hovorí o typickom tínedžerskom lete a problémoch, ktoré sú aktuálne u mladých ľudí aj po trinástich rokoch. Po boku Mádla sa objavil Vojta Kotek. Táto dvojka sa nám pritom predstavila už dva roky predtým v snowboarďákoch.

Point break / Bod zlomu

ČSFD: 76%
IMDB: 7,2/10

Bod zlomu je film plný nádeje a slobody. Mladý Patrick Swayze tu stvárňuje charizmatického a nezávislého surfera, ktorý vo voľnom čase lúpi banky. Na opačnej strane zákona stojí mladý Keanu Reeves, ktorého úlohou je infiltrovať sa do gangu milovníkov adrenalínu. Vlny, palmy a bankové lúpeže nikdy nebol tak cool, ako pod taktovkou režisérky Kathryn Bigelow.

Le Grand Bleu / Magická hlbočina

ČSFD: 84%
IMDB: 7,6/10

Magická hlbočina je dnes už kultová klasika od Luca Bessona, ktorý je momentálne známy najmä vďaka Valerianovi a mestu tisícich planét. Známy je však najmä vďaka filmom Brutálna Nikita alebo Leon. Magická hlbočina je však niečo iné. Napriek tomu, že film sa v niektorých momentoch približuje až k spirituálnemu zážitku, vstrebať je stále veľmi ľahké. To však vôbec neznamená, že vo vás nezanechá hlbokú stopu. Pravým filmovým fanúšikom odporúčame pozrieť si predĺženú režisérovu verziu filmu.

Six Days Seven Nights / Šest dní, sedm nocí

ČSFD: 65%
IMDB: 5,8/10

Šesť sní a sedem nocí je jeden z tých filmov, ktoré pred rokmi televízie omieľali tak často, že ho musí poznať úplne každý. V podarenej komédii o stroskotaní na opustenom ostrove si po boku ikonického Harrisona Forda zahrala Anne Heche. Dá sa povedať, že práve kvôli nej, energetickej novinárke z New Yorku skončila dvojica úplne osamote, na rajskom ostrove.

Jaws / Čeľuste

ČSFD: 84%
IMDB: 8/10

Mnoho producentov sa zamýšľa nad tým, či bude film nestarnúci potom, ako sa natočí. A na základe toho sa rozhodujú či bude film vytvorený alebo nie. Napriek mizerným efektom, jednoduchej zápletke a zábavným moment, sú Čeľuste dodnes jedným z najnapätejších filmov, aké pravdepodobne uvidíte. Hľadať chyby na tomto by bolo chybou samou o sebe, keďže ide o klasiku, ktorú milujú a ktorej sa desia celé generácie.

50 First Dates / 50-krát a stále po prvý raz

ČSFD: 73%
IMDB: 6,8/10

50-krát a stále po prvý raz je tiež jednou z komédii, ktorá je slovenskému divákovi dobre známa. Zábavný Adam Sandler po boku pôvabnej Drew Barrymore, tvoria ideálu dvojku na romantickú komédiu, ktorá skutočne dokáže byť viac komédiou ako prázdnou romantikou. Nádherné Havajské scenérie doplnené o hity od Beach Boys si určite zapamätá a zamiluje každý milovník letných mesiacov.

Lilo & Stitch

ČSFD: 77%
IMDB: 7,2/10

Ďalší z filmov, ktorý sa rozhodol zasadiť svoj dej do veľmi fotogenickej ostrovnej krajiny, na Havaj, je Lilo & Stitch. Rozprávka o priateľstve, rodine, vernosti a o tom, aké je to byť outsiderom, je jedným z najkrajších príbehov, aké uvidíte od Disneyho. Film totiž nerozpráva ani o princeznej ani o ideálnom svete, ale o tom, aké ťažké je prežívať detstvo vo svete, kde musíte čeliť dospeláckym problémom. Samozrejme, všetky problémy sa znášajú ľahšie, keď máte po svojom boku parťáka. A môže byť pokojne aj z vesmíru.

Into the Blue / Do hlbiny

ČSFD: 56%
IMDB: 5,9/10

Do hlbiny je zrejme film, nad ktorým sa spomedzi všetkých ostatných zmienených budete musieť zamýšľať najmenej. Neuberá mu to však na kvalite. Práve naopak. Čaká vás 110 minút akcie, krásnej Jessicy Alba, opáleného Paula Walkera a pátrania po poklade. Zaujímavosťou je, že aj keby ste si mohli myslieť, že ide o vizuálne efekty, skutočnosť je taká, že v mnohých scénach boli herci v bezprostrednej blízkosti.

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl / Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly

ČSFD: 84%
IMDB: 8/10

Piráti z Karibiku určite nie sú krokom vedľa. Asi najvtipnejšie vyobrazenie pirátov, aké sme kedy mali možnosť vidieť na striebornom plátne nám zabezpečil Johnny Depp so svojím ikonickým Jackom Sparrowom. Keď producentom previedol, ako si predstavuje túto postavu, tí si neboli istý či sa zbláznil alebo sa snaží zahrať piráta ako homosexuála, no vložili doňho svoju dôveru, čo sa zjavne nakoniec vyplatilo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )