foto: Unsplash

Každý rok sa koná hodnotenie, ktorého výsledkom je rebríček tých najlepších a najhorších leteckých spoločností.

Letecká spoločnosť Ryanair je zdá sa nepoučiteľná. Už šiesty rok po sebe sa totiž v rebríčku umiestnila na poslednom mieste medzi najhoršími leteckými spoločnosťami, ktoré prevážajú pasažierov na krátke vzdialenosti. Od hodnotiteľov si vyslúžila najnižšie hodnotenie nie v jednej, ale hneď v niekoľkých kategóriách.

Hodnotenie

Do celkového hodnotenia leteckých spoločností boli zahrnuté hodnotenia kritérií, ako napríklad nastupovanie na palubu, ponúkané jedlo a pitie, pohodlnosť sedadiel ale aj celkový dojem interiéru. Okrem toho, hodnotiteľov pobúrili aj skryté poplatky, ktoré pasažierov pri kúpe letenky prekvapili.

Pravdou ale je, že Ryanair patrí medzi najčastejšie využívané letecké spoločnosti v rámci Európy. Až 70 percent opýtaných sa však vyjadrilo, že by Raynairom letieť nechcelo.

foto: pxhere.com

Pošramotená reputácia

Samozrejme, spoločnosti Ryanair sa tieto tvrdenia nepáčili a ohradila sa, že sú nepodstatné a nereprezentatívne, keďže výskumu sa zúčastnilo 8 000 ľudí, zatiaľ čo spoločnosť ročne prepraví 141 miliónov pasažierov. Ďalej dodáva, že oproti iným spoločnostiam umožňuje vďaka pravidlám týkajúcim sa batožiny cestovať o niečo lacnejšie. Akosi však pozabúda na fakt, že cenu dvíha príplatok za rezerváciu sedadla a príručná batožina, ktorú si chce so sebou pasažier vziať na palubu.

Napríklad, za rezerváciu miesta si priplatíte v priemere až 44 eur a za príručnú batožinu doplatíte v priemere 13 až 17 eur. Na reputácii im nepridáva ani fakt, že v prípade ťažkostí a nespokojnosti odmietajú pasažierom vyplácať príslušné kompenzácie. Najlepšie nedopadla ani letecká spoločnosť Wizz Air.

foto: commons.wikimedia.org

Príplatky

Naopak, na popredných priečkach sa v hodnotení umiestnili tri letecké spoločnosti, a to Aurigny Air Service, Swiss a spoločnosť Jet2. Letecká spoločnosť British Airways obsadila 15. priečku a spoločnosť easyJet sa umiestnila na 11. priečke. Rory Boland, redaktor cestovateľského magazínu Which? sa vyjadril, že ceny za lety postupne klesajú, avšak len v prípade, ak netrváte na tom, aby ste sedeli pri svojich blízkych alebo si so sebou na palubu nechcete vziať príručnú batožinu.

Dodal, že najmä v prípade, ak sa rozhodnete cestovať leteckou spoločnosťou Ryanair, potrebujete si veľmi dobre prerátať, koľko vás vlastne bude stáť letenka aj so všetkými príplatkami.

Spoločnosť Ryanair k tvrdeniam vôbec nemá pozitívny postoj a tvrdí, že v Európe patrí medzi najlepšie letecké spoločnosti s najnižšími poplatkami, pričom letenka sa pohybuje v cene od 39 eur. Aké máte s leteckými spoločnosťami skúsenosti vy?

theguardian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )