Foto: Twitter

Ryanair opäť raz ukázal, prečo sú štrajky jeho zamestnancov opodstatnené.

Nízkonákladové letecké spoločnosti síce ponúkajú lacné letenky, no očakávať môžete i nižší štandard služieb a prípadné poplatky za batožinu. Pre väčšinu ľudí sú však stále vynikajúcou voľbou pre leteckú dopravu. Kým my vnímame len tieto stránky, ich zamestnanci sa už musia potýkať s celkom inými problémami. Nízke platy a nedostatočné pracovné podmienky naposledy vyeskalovali v spoločnosti Ryanair. Svoje si vytrpeli zamestnanci i zákazníci. 

Stalo sa to koncom minulého týždňa. Portugalské Porto zasiahla búrka Leslie, a tak boli sem smerujúce štyri lety spoločnosti Ryanair, presmerované do španielskej Malagy. Pri podobných problémoch s počasím ide o bežný postup, ktorý má zabezpečiť bezpečnosť pasažierov, posádky i samotného lietadla. To, čo sa ale odohralo v Malage, už bežné nebolo.

Jeden z letov pristál v Malage už v nedeľu ráno. Posádke lietadla, ktorú tvorilo celkom šesť zamestnancov, boli poskytnuté oficiálne priestory letiska, patriace spoločnosti Ryanair. Posádka však rýchlo zistila, že zo štyroch miestností je odomknutá len jediná. V nej sa nachádzalo len niekoľko stoličiek a holá zem. Posádka tak až do nasledujúceho dňa ostala bez zabezpečeného ubytovania a navyše i bez jedla a vody. Počas noci sa odfotili „spiac“ v uniformách na holej zemi, aby tak celému svetu ukázali, ako so svojimi zamestnancami Ryanair zaobchádza. Až o 6. hodine ráno nasledujúceho dňa, im zamestnanci letiska poskytli na oddych svoje VIP priestory.


Fernando Rikote, zástupca španielskej únie zamestnancov leteckých spoločnosti sa vyjadril, že spoločnosť Ryanair bola situáciou oboznámená jedným z pilotov. Napriek tomu však posádkam, ktoré dokopy tvorilo 24 ľudí, ubytovanie zohnať nedokázala. O prípadnej zmene letových plánov pritom spoločnosť vedela, keďže predpovede počasia počítali s tým, že búrka Leslie koncom týždňa portugalské pobrežie zasiahne.

Ak sa vám zdá nepravdepodobné, že by sa v známom letovisku Malaga nenašlo pár voľných izieb pre zamestnancov spoločnosti Ryanair, je treba podotknúť, že mohlo ísť o seriózny problém. V Španielsku totiž v piatok pred víkendom oslavovali štátny sviatok Fiesta Nacional de España, ktorý je spomienkou na prvý príchod Krištofa Kolumbusa do Ameriky. Počas víkendu bolo na pobreží Andalúzie stále príjemných 27°C, čo určite využili mnohí Španieli.

Foto: Autor

Vyššie uvedené skutočnosti však správanie spoločnosti Ryanair určite neospravedlňuje. Posádky štyroch letov zamierili do Porta až v pondelok krátko pred obedom a to bez poriadneho odpočinku a spánku. Údajne im nebolo povolené ani využiť zásoby jedla a nápojov, ktoré sa nachádzali v nečinných lietadlách spoločnosti. Postarané však nebolo ani o zákazníkov, ktorí noc prečkali v letiskovej hale. Zamestnanci Ryanairu patria celosvetovo k najvyťaženejším posádkam zo všetkých leteckých spoločností. Podmienky ich práce však tomu vôbec nenasvedčujú.

DailyMail
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )