Foto: Ralf1969, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Napriek obavám je údajne táto elektráreň podstatne bezpečnejšia ako černobyľská.

Rusko odmietlo výzvy na úplnú demilitarizáciu oblasti v okolí Zaporižžskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Ich realizácia spôsobí, že elektráreň bude ešte viac zraniteľná,“ povedal novinárom zástupca riaditeľa informačného a tlačového oddelenia ruského rezortu zahraničia Ivan Nečajev. Informuje o tom portál bbc.com.

Výzvy na demilitarizáciu okolia elektrárne, ktorá je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe, prichádzajú v čase rastúcich obáv o jej bezpečnosť, keďže ukrajinská a ruská strana sa navzájom obviňujú z bombardovania oblasti. Elektráreň, ktorá je pod kontrolou ruských síl od marca, prevádzkuje ukrajinský personál.

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyjadril znepokojenie po štvrtkovom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom vo Ľvive. „Akékoľvek potenciálne poškodenie Zaporižžskej elektrárne by bolo samovraždou,“ upozornil Guterres.

Ukrajinský prezident vyzval OSN, aby zabezpečila demilitarizáciu jadrovej elektrárne. Generálny tajomník OSN dodal, že „tento objekt sa nesmie používať ako súčasť nijakej vojenskej operácie“. Turecký prezident vyjadril rovnaké obavy a novinárom povedal, že sa bojí rizika „ďalšieho Černobyľa“.

Napriek obavám je však táto elektráreň podstatne bezpečnejšia ako černobyľská. Reaktor je v stavbe z betónu zosilneného oceľou, ktorá dokáže „odolať extrémnym vonkajším udalostiam, spôsobeným prírodou alebo ľuďmi, napríklad nárazu lietadla alebo explózii“, uviedli experti v marci pre BBC.