Ilustračná foto: SITA

Ruské jednotky sústreďujú svoje snahy na obsadenie východoukrajinského regiónu Donbas.

Ruské bombardéry proti pozemným cieľom na Ukrajine pravdepodobne odpaľovali ťažké protilodné rakety zo 60. rokov minulého storočia, ktorých cieľom bolo ničiť lietadlové lode jadrovými hlavicami, uvádza sa v sobotňajšej správe britskej vojenskej rozviedky. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zo správy vyplýva, že ak sú 5,5-tonové rakety typu Kh-22 použité pri pozemných útokoch s konvenčnými hlavicami, sú veľmi nepresné a môžu spôsobiť vážne vedľajšie škody a straty na životoch.

Pravdepodobne sa im minula modernejšia munícia

Rusko pravdepodobne využíva takéto zbrane, lebo sa mu míňajú presnejšie a modernejšie rakety, uviedlo britské ministerstvo obrany v pravidelnom vyhlásení. Ruské jednotky sústreďujú svoje snahy na obsadenie východoukrajinského regiónu Donbas, kde sa nachádza množstvo baní a priemyselných podnikov, píše AP.

Foto: SITA

Región hraničí s Ruskom a od roku 2014 je pod čiastočnou kontrolou Moskvou podporovaných separatistov. Civilisti utekajú pred intenzívnymi bojmi na východe Ukrajiny, kým ruské a ukrajinské jednotky bojujú o kľúčové mestá vrátane Severodonecka.

V správe britského ministerstva obrany sa uvádza, že ukrajinská protivzdušná obrana stále znemožňuje ruským taktickým lietadlám útoky na veľkú časť krajiny.