aktuálna správa
Šojgu: Ruské sily obsadili Lysyčansk a celú Luhanskú oblasť.

Ruské sily obsadili mesto Lysyčansk a celú Luhanskú oblasť na východe Ukrajiny, oznámil v nedeľu ruský minister obrany Sergej Šojgu. TASR správu prevzala od agentúry AP a AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Sergej Šojgu informoval vrchného veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimira Putina o oslobodení Luhanskej ľudovej republiky,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Rezort obrany vo vyhlásení dodáva, že ruským silám sa podarilo získať kontrolu nad mestom Lysyčansk i nad niekoľkými priľahlými obcami.

Významný úspech

„Celková plocha oslobodeného územia dosahuje 182 štvorcových kilometrov,“ uvádza sa vo vyhlásení. Agentúra AP však upozorňuje, že Ukrajina zatiaľ k situácii v Luhanskej oblasti neposkytla najnovšie informácie.

Foto: TASR/AP

Lysyčansk bol posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré bránili ukrajinské jednotky. Ruské sily minulý víkend dobyli susedný Severodoneck, ktorý od Lysyčanska oddeľuje iba rieka Severný Donec.

Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč v noci na nedeľu pripustil, že mesto Lysyčansk by mohlo padnúť do rúk Rusov. Podľa Arestovyča totiž ruské jednotky prekročili rieku Severný Donec a blížili sa k mestu zo severnej strany.