Umelecké dielo Po kríze, foto: TASR/AP

Dielo má znázorňovať vybudovanie solidárnejšieho a humánnejšieho sveta.

Pandémia koronavírusu v Európe stratila na svojej sile. Ohniská nákazy a najviac postihnuté krajiny hlásia každým dňom menej obetí a nových prípadov nákazy. Pomohli najmä bezprecedentné preventívne a bezpečnostné opatrenia, ktoré pomohli spomaliť nekontrolované šírenie vírusu. Po desivých týždňoch tak myšlienky Európanov začínajú smerovať k tomu, ako bude vyzerať svet po pandémii. 

Európske krajiny začínajú s postupným uvoľňovaním prijatých opatrení, ktoré pomohli k spomaleniu šíreniu nového koronavírusu. Ako však bude vyzerať svet v najbližších mesiacoch, si zatiaľ nikto nedokáže detailne predstaviť. Po náročných týždňoch, najmä v najviac postihnutých krajinách, však prichádza nádej na lepšie zajtrajšky, ktorú sa vo svojich dielach snažia zhmotniť aj umelci. Jedno monumentálne dielo tak vzniklo priamo vo švajčiarskych Alpách.

Umelecké dielo Po kríze, foto: SITA/AP

Biologicky rozložiteľné

Francúzsko-švajčiarsky umelec menom Saype vytvoril priamo na lúke vo švajčiarskom alpskom lyžiarskom stredisku Leysin výnimočný land art. Umelecké dielo má 3000 štvorcových metrov a je vlastne obrazom namaľovaným priamo na lúku. Dielo s názvom “Po kríze” zobrazuje dievčatko s kriedami kresliace na zem panáčikov. Obraz je zhotovený biologicky rozložiteľnými farbami vyrobenými z prírodných pigmentov a podľa autora má znázorňovať “vybudovanie solidárnejšieho a humánnejšieho sveta”.

Umelecké dielo Po kríze, foto: TASR/AP
Umelecké dielo Po kríze, foto: TASR/AP

Švajčiarsko je za vrcholom pandémie

Švajčiarsko má do dnešného dňa odhalených viac ako 29 000 pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 1 600 obetí. V prepočte na milión obyvateľov patrí k pandémiou najviac postihnutým európskym krajinám. Prijatím prísnych opatrení sa však krivku nárastu nových prípadov podarilo Švajčiarsku zmierniť a zdá sa, že krajina má najhoršie, podobne ako Taliansko či Španielsko, už za sebou.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )