Veselý, stále usmievavý Rocky Leon. V sobotu, 11. októbra navštívil Banskú Bystricu, kde aj odohral svoj, vyše dvojhodinový koncert. Po koncerte sme ho odchytili...

Veselý, stále usmievavý Rocky Leon. V sobotu, 11. októbra navštívil Banskú Bystricu, kde aj odohral svoj, vyše dvojhodinový koncert. Po koncerte sme ho odchytili a položili mu pár otázok, na ktoré s radosťou odpovedal. Celý rozhovor sa niesol v priateľskom duchu, a tam kde je napísané (smiech), tam sme sa naozaj všetci smiali =) .

rocky leon zahrada (10)Ahoj Rocky. Ako sa ti páčil koncert v Banskej Bystrici?

Páčilo sa mi to, bolo to skvelé. Bolo to prvýkrát, čo som hral v tomto meste na Slovensku a vôbec, bol to po dvoch rokoch môj prvý koncert na Slovensku (okrem Uprisingu). Som z toho naozaj nadšený.

Ako sa ti páči slovenské publikum?

Je úžasné. Má veľmi veľa energie. Keby som to mal porovnať s mojou krajinou, Rakúskom, ľudia tú sú plní entuziazmu, takže bolo pre mňa skvelé prísť sem a odohrať koncert pred takým publikom.

Ako si vlastne začal s hudbou?

Svoju prvú gitaru som dostal keď som mal šesť rokov a od malička som chcel byť rockovou hviezdou. Svoje prvé hodiny gitary som mal, keď som mal osem rokov a svoju prvú kapelu som mal asi vo svojich jedenástich.

Tvoja hudba je veľmi pozitívna, plná úsmevu. Kde berieš inšpiráciu?

Žijem v krajine, najmä v meste v ktorom som vyrástol, keď som prišiel do Rakúska v mojich pätnástich rokoch. Salzburg má asi 130-tisíc obyvateľov, a ľudia tam majú tendenciu byť veľmi negatívni ohľadne života a vlastne ohľadne všetkého. Všetko je komplikované, všetko je šedé, všetko je vždy zlé a ak je niekedy niečo dobré, nikdy to netrvá dlho (smiech). Tento negativizmus je nákazlivý, a keď tam žijete, začnete sa taktiež na všetko stažovať. Uvedomil som si, že to sťažovanie a zacieľovanie sa iba na negatívne veci je strašne hlúpe. To robí tvoj život naozaj zlým. A je to smiešne, lebo keď nad vecami takto rozmýšľate, tá racionálna voľba medzi zlými a dobrými vecami, je veľmi veľmi ďaleko v prospech toho dobra. Ako keď ste niekedy boli chorí a nevedeli ste dýchať, bolelo vás celé telo, bolela vás hlava. Ale teraz, necítite žiadnu bolesť, ste zdraví, nie ste hladní, nie je vám zima, všetko je naozaj v poriadku. Ale keď máte tendenciu myslieť iba na zlé veci, nájdete si stále tú jednu zlú vec, a zacielite všetku svoju energiu iba na tú jednu zlú vec a to robí celý váš život hrozným. No nie je to sk.rvene hlúpe? Lebo keď sa zameriate na dobré veci, zrazu je váš život úžasný. A toto je pre mňa veľká časť inšpirácie, keď rozmýšľam nad tým, ako ľudia hlúpo uvažujú. Preto vlastne hrám pozitívnu hudbu, aby som pomohol sebe a ostatným ľuďom myslieť iba na tie dobré veci.

rocky leon zahrada (17)Myslíš, že je to jeden z najväčších problémov na svete, že ľudia rozmýšľajú iba nad tým zlým?

Možno. Nemyslím si, že som ja práve tá kvalifikovaná osoba aby som mohol povedať, čo je najväčší problém na svete, ale je obrovský problém to, že ľudia žijú v strachu. Ľudia sa stále boja o ďalších ľudí, o veci a keď ľudia robia veci so strachom, robia ich veľmi zle. Na svedomí to majú určite aj správy. Keď často pozeráte správy, začnete si myslieť, že celý svet je naozaj zlý. Len preto, že správy nikdy neukázali nádherný východ slnka, to, ako si ľudia vzájomne pomáhajú.. Toto nie sú správy. Správy ukazujú iba to, ako sa ľudia zabíjajú, ako sa okrádajú… A to je naozaj iba malý, malý kus toho, čo sa deje vo svete. A je veľmi dôležité neukazovať práve na tieto veci, ale skôr na tie pozitívne.

Môže tvoja, alebo nejaká iná hudba, zmeniť svet?

Myslím, že každá jedna malá drobnosť mení svet. Každá myšlienka má vplyv na ľudí, ktorí ju počujú. Aj keď ovplyvní ľudí iba málo, je veľmi dôležitá. Keď sa veľa malých drobností a myšlienok stretne a spojí, dokopy robia veľké zmeny.

Aké sú tvoje najväčšie hudobné vzory?

Rád počúvam party hudbu. Hudbu, ktorá ma dokáže roztancovať, ktorá ma spraví šťastnou a dostane ma do párty nálady. Proste veľa ska, ako napríklad Reel Big Fish. Nehrám veľa ska, ska-punku ale to je hudba, ktorá ma robí šťastným.

Chcel si sa stať hudobníkom od malička, či tá myšlienka prišla iba tak zo dňa na deň?

Nie. Vždy som chcel byť rockovou hviezdou (smiech).

Myslíš si o sebe, že si slávny?

Ja si myslím, že na niektorých miestach ma niektorí ľudia poznajú. Neviem ako je definované byť slávnym, ale zopár ľudí ma pozná (smiech).

rocky leon zahrada (2)Rozmýšľal si niekedy nad vlastnou kapelou, alebo to čo robíš, ťa dokonale napĺňa?

Veľmi zaujímavá otázka. Mal som niekoľko kapiel predtým, ako som začal hrávať sám, ale bolo vždy veľmi zložité nájsť hudobníkov, ktorí sa venujú tomu istému, ktorí majú takú istú motiváciu, ktorí majú podobnú energiu. Keď hráš sám, máš stále tú istú energiu a s nikým iným sa neprebíja. Keď je tam však viac ľudí, každý je úplne iný, a spojiť tieto odlišné energie v jendu, je veľmi ťažké. A pre moju show, je veľmi dôležité, aby sa niesla v jednom duchu. Ale samozrejme, keď hráš sám, tak je to veľmi obmedzené. Mali sme však teraz pár myšlienok a nápadov, rozprával som sa s mojimi kamarátmi, mám veľa kamarátov, ktorí sú skvelí hudobníci, a radi by sme niečo spolu skúsili.

Rocky Leon band?

Neviem či by sa to dalo nazvať kapelou, ale skôr hudobným projektom s viacerými ľuďmi. Pretože pod kapelou majú ľudia spravenú v hlave predstavu, že to je bubeník, gitarista, basgitarista atď… Live looping ide veľmi fajn, a keby sa k tomu pridali ešte nejakí ľudia bolo by to super, ale zatiaľ je to vo hviezdach.

Si šťastný? Čo ťa napĺňa šťastím?

To čo ma robí šťastným, je hrať hudbu pre ľudí, ktorí chcú moju hudbu počuť.

Iba to?

Do značnej miery aj moje dievča, ktoré tu stojí (smiech, smiech a ešte … smiech). A, ó môj bože, šteniatka, mačiatka. Priateľka má dve mačiatka…

A čo dieťa?

Dieťa asi nie. To je veľa kriku. (smiech) Mám rád šteniatka, mačiatka …. sloníčatá.

Čo by si chcel najviac na svete?

Svetový mier.

Ako Miss World?

(smiech) Áno, je to také klišé, ktoré niektorí ľudia nemyslia vážne, ale je to tá najdôležitejšia vec. A ešte… šteniatka. Nekonečné zásoby šteniatok. (smiech)

Fotogaléria z koncertu v Banskej Bystrici.