Foto: pexels.com

Za vyriešenie rozšíreného Problému ôsmych dám ponúkajú vedci 1 milión dolárov. Trúfnete si?

Ak túžite rýchlo a „jednoducho“ zbohatnúť a stať sa slávnym po celom svete, Clayov matematický ústav má pre vás skvelú ponuku. Za vyriešenie matematického problému postaveného na známom Probléme ôsmych dám totiž ponúka až 1 milión dolárov (takmer 840-tisíc eur).

Článok pokračuje pod videom ↓

Na vyriešenie miliónovej úlohy nemusíte ani vedieť hrať šach. Napriek tomu vedci tvrdia, že jeho riešenie je tak matematicky komplexné a komplikované, že môže trvať aj tisícky rokov. Celé zadanie je akýmsi rozšírením Problému ôsmych dám, matematickej úlohy, ktorá pochádza z polovice 19. storočia. Zoznámte sa teda najskôr s ňou.

Problém ôsmych dám

Kombinatorická úloha známa ako Problém ôsmych dám sa často využíva pri výučbe informatiky. Úlohou je rozmiestniť na klasickej šachovnici (8×8 políčok) osem dám tak, aby sa navzájom neohrozovali (podľa pravidiel pohybu dámy na šachovnici v klasickom šachu). Úlohou riešiteľa je nájsť všetky možné rozmiestnenia poprípade určiť počet všetkých možných riešení.

Foto: Jedno z riešení Problému ôsmych dám (wikimedia.org)

Riešenie:

Problém ôsmych dám má celkom 92 rôznych riešení z asi 4,5 miliardy možných rozostavení dám. Nájsť ich môžete pomocou symetrie 12 základných rozmiestnení.

Miliónový problém

Clayov matematický ústav však Problém ôsmych dám povýšil na celkom inú úroveň a za vyriešenie extrémne náročnej úlohy ponúka 1 milión dolárov. Rozšírená úloha hľadá, ako by vyzeralo riešenie, keby ste na šachovnicu s rozmermi n x n políčok museli rozmiestniť podľa pravidiel n figúrok dám. Navyše Clayov matematický ústav hľadá odpoveď aj na otázku, koľko riešení by úloha mala, keby niekoľko dám bolo na šachovnici pevne určených a vy by ste už nemohli manipulovať s ich pozíciou.

Foto: pexels.com

Úlohu síce nie je ťažké pochopiť, no vyriešiť ju už zďaleka také jednoduché nie je. Podľa vedcov by vyriešenie tohto problému otvorilo brány na pochopenie a rozlúsknutie najväčších matematických problémov, ktoré odbornú verejnosť v súčasnosti trápia. A práve preto za tento problém ponúkajú vysokú finančnú odmenu. Riešením rozšíreného Problému ôsmych dám má byť dôkaz, že úloha je neriešiteľná, alebo použiteľný algoritmus, ktorý v rozumnom čase dokáže nájsť všetky možné riešenia.

Pozri aj: Ak by ste v roku 2010 investovali 100 eur do Bitcoinov, teraz by ste už do konca života nemuseli pohnúť ani prstom

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články